TÜRKSAT 6A için beklenen gün geldi: Uzaya bir kez daha imzamızı atıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜRKSAT 6A için beklenen günün geldiğini açıkladı. Bakan Uraloğlu, Türk mühendisleri tarafında yerli imkanlar ile üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın bu gece yörüngesine doğru yola çıkacağını ifade etti.

BİLİM-TEKNOLOJİ 08.07.2024, 11:41 Şeyda Gül
TÜRKSAT 6A için beklenen gün geldi: Uzaya bir kez daha imzamızı atıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımları ile bu gece saat 00.20’de SpaceX firmasının Amerika’nın Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngesine fırlatılacak olan TÜRKSAT 6A’ya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video mesaj yayınlayacak. Kennedy Uzay Merkezi’nden canlı bağlantı ile orada yaşanacak heyecanı Türkiye’ye aktaracağını belirten Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunun fırlatılması öncesinde son durumu yerinde takip etti.

Son hazırlıklar titizlikle takip ediliyor

Şu an fırlatma işlemleri için hazırlıkların sorunsuz devam ettiğini kaydeden Bakan Uraloğlu, ekibi ile birlikte fırlatma öncesi son hazırlıkları titizlikle takip ettiklerini söyledi. “Bu gece inşallah bağımsızlığımızın sembolü TÜRKSAT 6A’nın fırlatma işlemlerini başarıyla gerçekleştirerek, kendi uydusunu üreten 11 ülkeden biri olacağız ve uzaya imzamızı atacağız” diyen Bakan Uraloğlu, uydunun fırlatılmasından itibaren yaşanacak süreç hakkında da bilgi verdi.

Testler yaklaşık 1 ay sürecek

Fırlatmanın ardından kimyasal itki sistemi ile yola çıkacak olan uydunun z 35 bin 786 kilometre uzaklıkta 42 derece Doğu boylamındaki kalıcı yörüngesine ulaşacağını kaydeden Bakan Uraloğlu, burada yörünge testlerine başlamayı planladıkalrını ifade etti. Yaklaşık 1 ay sürecek testlerin ardından uyduyu teslim alacaklarının belirten Bakan Uraloğlu, akabinde faaliyete geçireceklerini söyledi.

5 milyar insana hizmet verilecek

Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT 6A’nın Türkiye’nin en önemli Ar-Ge projelerinden biri olduğunu ve Türk mühendislerinin yoğun çalışmalarının sonucunda yüzde 80’in üzerinde bir yerlilik oranıyla üretildiğini anımsattı. Uydunun TV yayıncılığı başta olmak üzere haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabileceğini anlatan Bakan Uraloğlu, “Ayrıca, mevcut uyduların hizmet vermediğimiz Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsama alanına girecek, 5 milyar insana hizmet verilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)