Türkiye'nin ilk "cep uydusu"ndan 1 yılda 10 binin üzerinde veri alındı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı'nın tasarladığı ve geçen yıl Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilen Türkiye'nin ilk "cep uydusu"ndan bir yılda 10 binin üzerinde veri elde edildi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 14.01.2023, 12:09 Hanife
Türkiye'nin ilk "cep uydusu"ndan 1 yılda 10 binin üzerinde veri alındı

Zonguldak BEÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Grizu-263 Uzay Takımı'nın temel haberleşme olanaklarının gerçekleştirilmesi amacıyla tasarladığı ve 13 Ocak 2022'de Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderdiği Grizu-263A'dan, yörüngeye yerleşmesinden bu yana veri alınıyor.Uyduyla  hangi veriler elde edildi?

Grizu-263A takımının koordinatörü Bülent Ekmekçi, gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

" Grizu-263A fırlatıldıktan sonra 13 gün içerisinde dengelendi. Bu dengelenmeyle beraber sağlıklı veriler gelmeye başladı. Bu verilerin içerisinde sıcaklık verileri, cayro verileri, alt sistemleri yer alıyor ve biz bu verileri kontrol ettik. Güneş panellerin durumları, verimliliğine yönelik ve uydunun kendi çalışma yapısına ilişkin çok fazla veri elde etmiş olduk. Her şeyden önemlisi; iletişimin sürekliliğini sağlamış olması, yapılan çalışma ve tasarımda uydunun kalifiyeli olduğu anlamına gelir. Bu noktada da çok mutluyuz." “10 saniyede bir veri basıyor”

Ekmekçi, uyduyla ilgili hedeflerine ulaştıklarını ve artık yeni uyduların zamanı olduğunu belirterek, uydunun,  kutuplar arası yörünge denilen "polar orbit"te döndüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dönüşünü yaklaşık 1,5 saatte tamamlamakta. Bu da demektir ki günde 15 ya da 16 defa dünya etrafında dolaşmakta. Bu dönüşler sırasında, dünyada farklı coğrafi konum üzerinde hareket etmekte. Aldığımız veriler de dünyada çok sayıda amatör telsizci arkadaşlarımızın takiplerinde. Şu ana kadar uydumuz 10 saniyede bir veri basmakta. Teyit edilmiş 10 binin üzerinde veri bulunmakta. Bunların bir kısmı seçilmiş, ayrıca uydumuz internet üzerinden de takip edilebilmektedir."Takım kaptanı Baran Yılmaz da TÜRKSAT Model Uydu Yarışması'na başvurduklarını, sürecin devam ettiğini aktararak, "Geçen sene Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesince desteklenen CanSat Model Uydu Yarışması'nı dünya birincisi olarak tamamladık. Şu anda çalışmalarımız aktif bir şekilde devam ediyor. Mekanik, elektronik ve yazılım ekibimiz var. Hedefimiz bu yıl Türkiye birinciliği." açıklamasında bulundu.


 

Yorumlar (0)