Türkiye'de kriptoya düzenleme geliyor! AK Parti'nin yetkili ismi açıkladı

Kripto piyasasının regüle edilmesi ile ilgili Türkiye'de yürütülen çalışmalar devam ediyor. Çalışmalara ilişkin bilgi veren isim, AK Parti'den Ömer İleri oldu. İleri, "Blokzincir teknolojisinin önünü açmak için uğraşıyoruz." dedi. Peki kripto piyasasında düzenleme ne işe yarayacak? Düzenleme ne zaman TBMM'ye gelecek? İşte detaylar...

BİLİM-TEKNOLOJİ 21.11.2023, 16:43 Hakan Öksüz
Türkiye'de kriptoya düzenleme geliyor! AK Parti'nin yetkili ismi açıkladı

Merkeziyetsiz finansal işlemlerin yapılabildiği kripto borsalarının yasal zemine oturtulması için yapılacak regülasyonlar, son yıllarda tartışma konusu oldu.

Blokzincir ağları üzerinden çalışan ve bankalar gibi merkezi otoritelere ihtiyaç duyulmayan kripto dünyası, kara para aklamayı ve yasal olmayan varlıkların farklı hesaplara aktarılmasını kolaylaştırdığı için eleştiriliyor.

"Blokzincir teknolojisinin önünü açmak için uğraşıyoruz"

Kripto piyasasıyla ilgili regülasyon çalışmaları hakkında AK Parti'nin yetkili ismi olan Ömer İleri'den açıklama geldi. Partinin Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan İleri, "Vatandaşların güvenli işlemler yapabilmesini sağlamak için çalışıyoruz. Blokzincir teknolojisinin önünü kapatmak değil, açmak için uğraşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Çeşitli sektörlerle iletişim halinde çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Ömer İleri, "Çalışmalar olgunlaşınca konu yeniden gündeme taşınacak." dedi.

Kripto piyasasında düzenleme ne işe yarayacak?

Peki kripto para piyasasının regüle edilmesi, neyi sağlayacak? Düzenleme sayesinde kripto borsaları, denetlenebilir yapıya bürünecek. Kripto para işlemlerinin vergilendirilmesi, temel konu başlıklarından biri olarak öne çıkıyor. 2023 sona ermeden düzenlemenin TBMM'ye sunulacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)