Türk şirketlerinden Dubai'de gövde gösterisi

Türk firmaları en gelişmiş teknolojilerini Dubai Airshow 2023'te sergiliyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 13.11.2023, 18:15 topcu
Türk şirketlerinden Dubai'de gövde gösterisi

Havacılık başta olmak kaydıyla farklı alanlardan pek çok Türk firması, en gelişmiş ürünlerini dünyadaki en büyük havacılık etkinliklerinden biri olan Dubai Airshow'da tanıtıyor.

BAE'nin (Birleşik Arap Emirlikleri) Dubai kentinde başlayan Dubai Airshow, 95 ülkeden 1.400'ü aşkın katılımcıyı ağırlıyor.

180'i aşkın askeri, özel ve ticari uçağın sergilendiği etkinlikte, havacılık sektöründen 300'ü aşkın konuşmacı yer alıyor. 20 ülkenin pavilyonlarıyla bulunduğu fuarda, en inovatif teknoloji ve ürünler katılımcılara sunuluyor.

Airbus, Boeing gibi sektörün ön plana çıkan şirketlerine ev sahipliği yapan etkinlikte ülkemizi sekiz firma temsil ediyor.

Fuarda ürünlerini sergileyen Türk firmalar arasında; Transvaro, Redstar Havacılık, Keyvan Havacılık, Garanti Kompozit, Turkish Technic, Turkish Cargo, Roketsan ve Pavelsis yer alıyor. Firmalar fuarda en gelişmiş ürünlerini tanıtarak global iş birliklerini artırmayı amaçlıyor. Akıllı mühimmatlardan aviyonik haberleşme protokolüne pek çok yerli teknoloji sergilendi

Güç elektroniği, askeri haberleşme ve elektronik sistemleri, aviyonik sistemler alanlarında projeler üreten Pavelsis, geliştirmiş olduğu aviyonik haberleşme protokolü başta olmak kaydıyla muhtelif teknolojilerini fuarda vitrine çıkardı.

Roketsan standında da SİHA'lar (silahlı insansız hava aracı) ile birlikte ismini tüm dünyaya duyuran mini akıllı mühimmatlar MAM-T, MAM-L ve MAM-C, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi, Stand-Off Mühimmatı SOM, Sungur Hava Savunma Füze Sistemi, Çakır Seyir Füzesi, Cirit Lazer Güdümlü Füze yer alıyor.

JF-17, F16-60 ve F-35'in de aralarında olduğu pek çok uçağın uçuş gösterisine de ev sahipliği yapan Dubai Airshow, 17 Kasım 2023 tarihine değin ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yorumlar (0)