Türk astrofotoğrafçı o anı görüntülemeyi başardı!

Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden bir saniyeden az süren geçişini, görüntülemeyi başardı. 

BİLİM-TEKNOLOJİ 01.05.2020, 10:34
Türk astrofotoğrafçı o anı görüntülemeyi başardı!

40 yaşındaki Mehmet Ergün, yaklaşık 34 sene önce ailesiyle birlikte Türkiye'den Almanya'ya göç etti. Ergün, hobi olarak fotoğrafçılık yapmaya başladı. 

Ergün, uzaya olan merakı dolayısıyla Samanyolu Galaksisi'ni çekmeye başladı. Türk astrofotoğrafçı, Dünya yörüngesindeki en büyük yapay uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini, 11 Nisan'da görüntülemeyi başardı. 

Sadece 0.9 saniye gözlemlenebiliyor

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) bu geçişi, Güneş'in önünde siyah bir leke gibi gözüküyor ve sadece 0.9 saniye gözlemlenebiliyor.

Ergün, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) bir saniyeden az süren geçişini Almanya'dan anbean çekerek, yüksek kaliteli ve çözünürlüklü 34 kare fotoğrafı timelapse video olarak düzenledi. Söz konusu fotoğraflar, büyük ilgi gördü. 

"Yıldızları ve Samanyolu'nu net görünce merakım arttı"

Teleskop üreticisi firmalar tarafından yeni ürünlerin kendisine gönderildiğini aktaran Ergün, "Astronomiye ilgim çocuk yaşta başladı. İzinlerde ailemle birlikte Türkiye'ye köye gidiyorduk. Orada yıldızlar çok net görülüyordu. Yıldızları ve Samanyolu'nu bu kadar net görünce merakım arttı. 2010 yılında kendime bir teleskop alıp, gökyüzünü gözlemlemeye başladım. Gezegenleri gözlemledikten sonra gördüklerim beni çok etkiledi. Gördüklerimi ailemle de paylaşmak istedim ve fotoğraf çekmeye başladım." ifadelerini kullandı. 

"Biraz şans işi bunu çekebilmek"

Ergün, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini çekebilmenin şans işi olduğunu kaydederek, "ISS'nin dünyanın çevresinde dönüşü yaklaşık 92 dakika sürüyor. ISS'yi her zaman istediğimiz noktadan göremiyoruz. Dünya ile Güneş'in arasından geçme olayı ise çok nadir rastlanabiliyor. Mesela görebileceğiniz noktanın 1 kilometre sağından veya solundan göremezsiniz. Bu çekimi yapmak için 4 hafta önce planlamaya başladım. ISS transit fotoğraflarını çekebilen bir tek ben değilim. Daha önce çekenler oldu, benden sonra da olacak. Çok nadir görülebiliyor ve biraz şans işi bunu çekebilmek." diye konuştu. 

"Geçiş olayı 1 saniyeden az, 0.9 saniye sürüyor"

Önceden 3 defa bu olayı çektiğini ancak kalitelerinin son çektiği kadar iyi olmadığını aktaran Ergün, "Kullandığım teleskop ile sadece güneş gözlenebiliyor. ISS yaklaşık 480 kilometre yukarıda ve 28 bin kilometre hızla hareket ediyor. Görebileceğimiz tam geçiş olayı 1 saniyeden az, 0.9 saniye sürüyor. Çektiğim fotoğrafları timelapse video haline getirdim. Bu olayı 10'uncu kez çekmeye çalıştım, 3'ünde çekebildim. Ancak daha önce çektiklerimin kalitesi bu kadar yüksek değildi. Bundan sonra ise daha önce çekilmemiş bir fotoğraf çekmek istiyorum. Bu sefer ISS transit fotoğrafına kendimi de eklemek istiyorum." ifadelerini kullandı. 

"Her sene Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali'ne katılıyorum"

Ergün, Türkiye'de gözlemevlerinin ve astronomi festivallerinin sayısının artmasını umduğunu belirterek, "Türkiye'de son zamanlarda gerçekleştirilen astronomi festivallerinden dolayı, astrofotoğraçılığa ilgi son zamanlarda arttı. Ben her sene Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali'ne katılıyorum. Orada astronomiyle ilgilenen çok fazla insanla tanıştım." açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)
21
açık