TÜBİTAK'tan kısmi Güneş tutulması duyurusu: Türkiye'den izlenebilecek!

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), Ekim ayında Türkiye'den izlenebilecek kısmi Güneş tutulması ile ilgili bilgi verdi. İşte ilgiyle beklenen tutulmanın yaşanacağı tarih ve saat...

BİLİM-TEKNOLOJİ 03.10.2022, 10:34 Hakan Öksüz
TÜBİTAK'tan kısmi Güneş tutulması duyurusu: Türkiye'den izlenebilecek!

Gökyüzünde gerçekleşen olayları gözlemlemeyi seven kişiler için 25 Ekim Salı günü özel bir öneme sahip. Amatör gözlemciler, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından raporlanan olayı beklemeye koyuldu. TÜBİTAK tarafından hazırlanan ve 2022'de gerçekleşecek olayları listeleyen "Gök Olayları Yıllığı", 25 Ekim günü kısmi Güneş tutulmasının yaşanacağını bildirdi.

Tutulma, Türkiye'den saat kaçta izlenecek?

Bu yıl gözlemlenecek ikinci Güneş tutulmasının 25 Ekim'de gerçekleşeceğini duyan vatandaşları heyecan sardı. Söz konusu tutulmada Güneş'in hilal şekline bürüneceği, Kuzey Yarım Küre'de bulunan bazı ülkelerin de bunu görebileceği kaydedildi. Bu gök olayının Türkiye'den de izlenebileceği belirtildi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, söz konusu kısmi Güneş tutulmasının, 25 Ekim Salı günü saat 12.40-15.05 arasında Türkiye'den gözlemlenebileceğini aktardı. 

Tam Güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek?

2022'nin ilk Güneş tutulması, 30 Nisan'da gerçekleşmişti. Bu tam tutulma; Güney Amerika'nın ucunda, Antarktika'nın bazı kesimlerinde ve Pasifik Okyanusu'nda gözlemlenmişti. Bilim insanları, bir sonraki tam tutulmanın gerçekleşeceği tarihin ise 20 Nisan 2023 olduğunu açıkladı. Ay'ın, Dünya ile Güneş arasına girerek ışığı kesmesiyle gerçekleşen Güneş tutulması, en ilgi çekici gök olaylarından biri olarak biliniyor.

Yorumlar (0)