Test tamamlandı: KEMANKEŞ'ten başarılı uçuş!

Mini akıllı seyir füzesi Bayraktar KEMANKEŞ, ikinci testi başarıyla tamamladı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından KEMANKEŞ'in yeni görüntülerini paylaştı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 13.06.2024, 13:05 14.06.2024, 15:18 Buse Önder
Test tamamlandı: KEMANKEŞ'ten başarılı uçuş!

Baykar tarafından geliştirilen ileri teknoloji ürünü olan KEMANKEŞ 2 Mini Akıllı Seyir Füzesi'nin testleri, Edirne'nin Keşan ilçesinde bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde başarıyla devam ediyor. Füzenin ikinci sistem doğrulama testi, planlanan takvim çerçevesinde başarıyla tamamlandı.

Riskli hedeflere karşı etkin

KEMANKEŞ 2, yaklaşık 1 saat havada kalabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Jet motoru sayesinde yüksek hızda ilerleyebilen füze, düşman hatlarının gerisindeki riskli hedeflere karşı etkin bir şekilde kullanılabilecek. 200 kilometreden fazla görev menziline sahip olan füze, yapay zeka destekli optik güdüm sistemi sayesinde zorlu hava koşullarında bile yüksek isabet oranıyla hedefleri tespit edip imha edebilecek yetenekte olarak görülüyor.

Seri üretime geçilecek

Baykar yetkilileri, KEMANKEŞ 2'nin geliştirilmesindeki ilerlemelerin ulusal savunma kapasitesine önemli katkılar sağlayacağını belirtiyor. Füzenin başarılı testlerinin ardından seri üretime geçilmesi planlanıyor, bu da Türkiye'nin savunma sanayisindeki teknolojik ilerlemesini bir adım daha ileriye taşıyacak.

Yorumlar (0)