TEKNOFEST Ankara ziyaretçilerine kapılarını açtı

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST, Cumhuriyet'in 100. Yıl dönümünde Ankara'da bilim ve teknoloji meraklılarına kapılarını araladı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 30.08.2023, 12:06 Özgü Kübra
TEKNOFEST Ankara ziyaretçilerine kapılarını açtı

İlki 2018’de gerçekleştirilen TEKNOFEST'in, yurt içinde 7'ncisi, toplamda ise 8'incisi Ankara’da düzenleniyor.

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü Türkiye'nin milli teknoloji ekosisteminde kritik öneme sahip bakanlıkların, başkanlıkların, özel ve kamu sektör kuruluşlarının, medya şirketleri ile akademik kurumların da aralarında olduğu 125 kurumla birlikte gerçekleştiriliyor.

Tam bağımsız bir Türkiye için "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonu ile milyonları kucaklayan ve bir araya getiren TEKNOFEST Ankara, heyecanı ve coşkuyu yine göklere taşıyor.

Bugün saat 09.00'dan itibaren ziyaretçilerine kapılarını aralayan etkinliğin resmi töreni ise saat 14.30'da "Rafadan Tayfa Teknolojik Tayfa", "Tuluyhan Uğurlu Konseri" ve "Hürkuş ve Gökbey Müzikali" ile gerçekleştirilecek.

Katılımcılar ilk gün, uzay temalı çocuk parkından simülasyon deneyimlerine, dikey rüzgar tünelinden güneş gözlemine kadar bir çok aktiviteyi deneyimleme aynı zamanda da eğitici atölyelere katılma şansı bulacak.

Gençler kıyasıya yarışacaklar

"Ulaşım ve Mobilite Teknolojileri", "Tarım Teknolojileri", "Haberleşme ve İletişim Teknolojileri", "Eğitim Teknolojileri", "Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri" ve "Afet Yönetimi Teknolojileri" yarışmaları da yine ilk gün gerçekleştirilecek olan etkinlikler arasında bulunuyor.

Yerli imkanlarla geliştirilen Deneyap Kart'ın proje portföyünü genişletmek ve proje üretkenliğini yüksek teknoloji tutkunları ile buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Deneyap Kart Robolig Yarışması da ilk defa TEKNOFEST Ankara'da uygulanmaya başlanacak.

TEKNOFEST Girişim Yarışması dahilinde toplam 7 milyon TL, Deneyap Kart Robolig Yarışması kapsamında ise toplam 270 bin TL ödül verilecek.

Gözler semada olacak

Bir TEKNOFEST klasiği olan hava gösterileri ile bu sene de herkesin gözü yine semada olacak. Türk Yıldızları, HÜRKUŞ, Solo Türk, GÖKBEY, Bayraktar TB2, Bayraktar TB3, AKSUNGUR, Jandarma Çelik Kanatlar, Akıncı, Anka ve Atak Helikopteri etkinlik süresince TEKNOFEST Ankara semalarında gösteri gerçekleştirecek.

Festivalin ilk günü Aksungur, Anka, F-16 Solotürk, Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, Hürkuş, Gökbey, S-70 (Çelik Kanatlar), Paramotor, Gyrocopter, BEL-429 (EGM), T-129 Atak Helikopteri, CN-235 Mİ-17 (Paraşüt Atlayışı), S-70 (Üzüm Salkımı), S-70 BEL-429 (Selamlama Geçişi) Öğrencilerle İlk Uçuş Etkinliği, ve AB-412 (Yaralı Tahliyesi) hava gösterileri ile sona erecek.

Cumhuriyet'in 100. yılında TEKNOFEST’in ikinci durağı olan başkent Ankara’da, festival 3 Eylül tarihine kadar devam edecek. TEKNOFEST Etimesgut Havalimanı'nda ziyaretçilerini bekliyor.

Stant etkinlikleri gençler ile buluşuyor

TEKNOFEST Ankara'da da etkinlik ve tanıtım stantları da yer alıyor. 103 paydaş kurum ile 16 sponsor, 11 sektörden 90 firma ve 41 food court katılımcısı olmak üzere toplam 131 katılımcı firma tarafından açılan 158 stantla beraber toplam 261 stant, 215 bin metrekare alana kurulan festivalde yerini aldı.

Gençler, stantlarda düzenlenen 400'den fazla etkinliği festival alanında takip edebilecek.

Yorumlar (0)