TEKNOFEST Ankara'dan yeni ziyaretçi rekoru bekleniyor

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu Hıdır, TEKNOFEST Ankara için yapılan çevrim içi ziyaretçi kayıtlarının İstanbul'daki festivalden 5-6 kat daha fazla olduğunu söyledi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 30.08.2023, 16:21 Özgü Kübra
TEKNOFEST Ankara'dan yeni ziyaretçi rekoru bekleniyor

Türkiye'nin en büyük teknoloji festivali olan İstanbul Ankara’da Etimesgut Havalimanı'nda ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu Hıdır, 30 Ağustos Zafer Bayramı itibari ile başlayan festivale katılım ve girişim yarışmaları hakkında bilgi verdi.

TEKNOFEST, İstanbul’da kendi rekorunu kırmıştı

Cumhuriyet'in 100'üncü yılı dolayısıyla bu sene TEKNOFEST'i İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapmak için karar aldıklarını vurgulayan Hıdır, TEKNOFEST İstanbul’u nisan ayı sonunda Atatürk Havalimanı'nda yoğun bir ziyaretçi katılımı ile gerçekleştirdiklerini söyledi. Hıdır, organizasyonda 1 milyon 720 bin ziyaretçi sayısının 2,5 milyona çıktığını ayrıca TEKNOFEST'in kendi rekorunu da tazelediğini belirtti.

Ankara’dan yeni rekor bekleniyor

Ankara'da da yine yoğun bir katılım beklediklerini ifade eden Hıdır, "Çevrim içi ziyaretçi kayıtlarımıza göre festivale katılım İstanbul'un 5-6 katı diye söyleyebilirim. Bugün de sabah 09.00 itibari ile TEKNOFEST alanımızı vatandaşlarımıza açtık ve oldukça da keyifli bir ortam oluştuğunu dile getirebilirim. İnşallah bu sayılar artarak devam edecek" şeklinde konuştu.

Teknoloji yarışmalarının ise TEKNOFEST'in en önemli ayaklarından biri olduğuna dikkati çeken Hıdır, özellikle bu yarışmalar ile yetişen gençlerin ilerleyen dönemlerde kendi girişimlerini ve şirketlerini kurabileceğini vurguladı.

"Ankara ve İzmir'e özel ilk kez Girişim Yarışması düzenledik"

Hıdır, gençlerin yaptıklarını, yazılımları, prototiplerini ve diğer çalışmaları insanlığa yarar sağlayacak şekilde ticari bir ürüne dönüştürme isteklerini ise çok önemsediklerini vurguladı:

"Bu çerçevede İstanbul'dan sonra Ankara ve İzmir'e özel ilk kez TEKNOFEST Girişim Yarışması organize ettik. Bu yarışmalarda da özellikle şirketi bulunan ekiplerimiz 'hızlandırma' kategorisinde, daha şirketini kurmamış fakat fikri olan, çalışmaları bulunan takımlarımız ise 'ön kuluçka'ya başvuru yaptılar. Biz, 10 farklı temada düzenliyoruz. Bu temaların içinde uzay/havacılık, sağlık, eğitim teknolojileri ve tarım gibi çok farklı disiplinler yer alıyor. Takımlarımız bu temalarda geliştirdikleri fikirler ve girişimlerini akademisyen ile uzmanlara sunduktan sonra değerlendirmeye tabi tutulacaklar. Sonucunda da 10 milyona yakın bir para ödül ekiplerimizi bekliyor olacak."

Her temanın içinde ayrı ayrı başlıklar olduğu bilgisini payalaşan Hıdır, "Tarım dediğimizde bunun içinde tohum ıslahı, İHA destekli robotik çalışma, biyoteknoloji gibi alanlar yer alıyor. Biz perspektifimizi çok geniş tutuyoruz, gençlerimizi de çok spesifik bir alana yönlendirmeyi istemiyoruz. Gençlerin sorun ve çözümleri belirlemelerini ona göre de çalışmalar yapmalarını arzuluyoruz. Bundaki en kıymetli nokta, yapmış oldukları söz konusu çalışmaların insanlığa ve topluma fayda sağlamasıdır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)