TCG Anadolu bir aşamayı daha geçti

MSB (Milli Savunma Bakanlığı), çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu tarafından, 'Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi' atışlarının başarılı bir şekilde yapıldığını bildirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 29.08.2023, 19:54 topcu
TCG Anadolu bir aşamayı daha geçti

Bakanlığın resmi sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirilen paylaşımda, "Çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu tarafından 'Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi' atışları başarılı bir şekilde gerçekleştirildi." ifadesine yer verildi. 

Bahse konu paylaşımdaki videoda, atışlara dair görüntüler de kullanıldı. 

SİHA'lara üs olacak

TCG Anadolu, üzerine kalkış-iniş yapacak SİHA'larla dünyadaki 'ilk SİHA gemisi' olarak öne çıkacak. Bu doğrultuda da Baykar tarafından kanatları katlanan Bayraktar TB3 SİHA geliştiriliyor. Öte yandan, yine Baykar tarafından geliştirilen insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen hafif taarruz uçağı Hürjet'in kalkış-iniş yapabilmesi için muhtelif faaliyetler sürüyor.

TCG Anadolu; Karadeniz, Akdeniz ve Ege'de asgari bir tabur büyüklüğünde olan bir kuvveti ana üs desteğine gerek kalmaksızın, kendi lojistik desteği ile istenilen bölgeye intikal ettirebilecek kapasiteye sahip.

Gemide yer alan silah sistemleri, bilgi dağıtım sistemleri, seyir sistemleri, savaş sistemleri, torpido savunma sistemleri, lazer uyarı sistemi, elektro-optik arama sistemi, kızılötesi takip ve arama sistemi, elektronik savaş sistemleri, savaş yönetim sistemi yerli ve milli olanaklarla geliştirildi.

Gemi, gerektiği durumlarda, doğal afet yardım misyonları kapsamında da kullanılabilecek. Bünyesindeki tam teşekküllü ameliyathane ve hastane olanakları sayesinde mülteci tahliye, insanı yardım ve doğal afet yardımı harekatlarında tıbbi destek de sunabilecek.94 araç taşıyabilecek

TCG Anadolu, 32 metre genişliğe ve 231 metre uzunluğa sahip. Tam yük deplasmanı maksimum 27 bin 436 ton olan gemi, bu haliyle minimum 16 knot ekonomik sürat ve 20,5 knot azami süratle görev icra edebiliyor.

Ekonomik sürati ile yüzde yüz yükte minimum 9 bin deniz mili seyir siasına sahip olan geminin içerisindeki su alabilen havuza her biri bir tank taşıyan dört mekanize çıkarma gemisi girebiliyor.

TCG Anadolu, araç güvertelerinde 15 römork, 33 çeşitli araç, altı zırhlı personel aracı, 27 ZAHA (zırhlı amfibi hücum aracı), 13 tank olmak kaydıyla toplam 94 araç taşıyabiliyor.

Gemideki uçuş güvertesinde 11 SİHA veyahut 10 helikopter konuşlandırılabilecek, hangarda ise 30 SİHA veyahut 19 helikopter taşınabilecek. Gemi, 1.223 personele de ev sahipliği yapacak.

Yorumlar (0)