Tarihin ilk hashtag işareti Çanakkale'de bulundu

Yalova’nın Altınova ilçesinde yer alan Çobankale’de yapılan arkeolojik kazılarda, günümüzde sıkça kullanılan Hashtag işareti bulundu.

BİLİM-TEKNOLOJİ 15.08.2019, 11:43 Hakan Öksüz
Tarihin ilk hashtag işareti Çanakkale'de bulundu

Osmanlılarla, Bizans İmparatorluğu arasında gerçekleşen Yaloakova (Bafeus) savaşının yaşandığı Çobankale’de Arkeolojik kazılara devam ediliyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Şeçkin ve ekibi tarafından yapılan kazılarda 13-15’inci yüzyıl dönemine ait geç dönem Bizans seramiklerine de rastlanıyor. Fakat kazılarda çıkarılan bir Bizans seramiği ise hayret uyandırdı.

Zira bulunan seramik günümüz sanal dünyasının vazgeçilmez simgelerinden birisi olan Hashtag işaretinin ilk defa Bizanslılar tarafından kullanıldığını gösteriyor. 

Konuya ilişkin bilgi veren Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Şeçkin, “Bu eseri Çobankale’de bulduk. Geç dönem Bizans seramiği. Birçok Bizans seramiğinde de süslemeler var. Ancak bulduğumuz bu seramikte günümüz sanal dünyasında kullandığımız Hashtag işareti var. O açıdan son derece önemli. Popüler kültürün kullandığı önemli simgelerden birisi” diye konuştu.

Kazılarda çıkarılan bu seramik diğer tarihi bulgularla birlikte koruma altına alındı. Bu eserler Altınova ilçesinde yapılacak olan müzede sergilenecek.

Yorumlar (0)
hafif yağmur