Tarihin en büyük cezasını ödeyecek!

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), kullanıcı verilerini şirketlerle paylaşmakla suçlanan Facebook'un 5 milyar dolar ceza ödeyeceğini duyurdu.

BİLİM-TEKNOLOJİ 25.07.2019, 08:05 25.07.2019, 11:10
Tarihin en büyük cezasını ödeyecek!

Londra merkezli Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin, Facebook'ta 50 milyon kullanıcı profiline ait verileri usulsüz kullandığı iddia edilmişti. 

ABD Federal Ticaret Komisyonunun (FTC) kararı kapsamında Facebook'un 5 milyar dolarlık para cezası ödemesi ve veri koruma çalışmalarını güçlendirmesi isteniyor. 

Kararın ardından Facebook’tan açıklama geldi. Açıklamada, FTC ile varılan anlaşmanın, gizlilik risklerinin belirlenmesinde daha sıkı bir süreç izlenmesini gerektirdiği bildirildi. 

Anlaşma çerçevesinde, Facebook’un veri ihlallerinde FTC’yi bilgilendirmesi ve mevcut sorunların çözümlerine ilişkin belgeleri 30 gün içinde FTC’ye sunması bekleniyor.

Bunun yanında Facebook, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile politika değişimleri ve 100 milyon dolarlık ceza içeren bir anlaşmaya varıldığını da bildirdi. 

45 milyar dolar nakit rezervine sahip 

5 milyar dolarlık ceza, Facebook'un 2018 yılındaki gelirinin yüzde 9'una denk geliyor. 45 milyar dolar nakit rezervine sahip olan Facebook, 2019'un ilk çeyreğinde (ilk üç ay) 15 milyar dolar kazandığını duyurmuştu.

Sosyal medya devi, geçtiğimiz aylarda muhtemel bir ceza için 3 milyar dolar ayırdığını kamuoyuna duyurmuştu.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg (35), şirketin veri sızıntısı skandalına ilişkin 11 Nisan 2018'de ABD Senatosu'nda ifade vermişti. Zuckerberg, "Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür dilerim." demişti.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu