Starship ile bağlantı kesildi

ABD'li roket ve uzay mekiği üreticisi Space X şirketinin Starship roketi için gerçekleştirilen ikinci uçuş testinde başarılı kalkışın akabinde fırlatmanın sekizinci dakikasında roketle bağlantı kesildi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 18.11.2023, 20:54 20.11.2023, 11:19 topcu
Starship ile bağlantı kesildi

Space X, en büyük roketi olan Starship için ABD'nin Texas eyaletinde ikinci defa insansız test uçuşu yaptı. 

Gelecekte uzaya envanter ve insan taşıması için inşa edilen 33 'Raptor Vakum' motorlu, 121 metre uzunluğundaki Starship, kalkışı problemsiz tamamladı.

Roket, kalkışın ardından 'MaxQ' olarak da bilinen maksimum dinamik basınç eşiğini de başarılı bir şekilde geçti ancak fırlatmanın sekizinci dakikasında roket ile merkezin bağlantısı kesildi.

SpaceX, fırlatmanın naklen yayınında, uçuşu sona erdirme sisteminin etkinleştirildiğini ve böylece roketin güzergahının dışına çıkmasının önlendiğini açıkladı. 

İkinci uçuş testinde roketin 240 kilometre yüksekliğe çıkması ve kalkıştan yaklaşık olarak 1,5 saat sonra Hawaii açıklarındaki Pasifik Okyanusu'na iniş gerçekleştirmesi amaçlanıyordu.  

Nisan 2023'te fırlatılmıştı

Starship'in geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirilen ilk uçuş testi dört dakika sürmüş ve roket patlayarak Meksika Körfezi'ne düşmüştü.

Test neticesi yetkililerce yeterli bulunması durumunda roket, uzaya ilk seferini gerçekleştirerek dünyanın en kuvvetli roketi ünvanını elde edecek.

Yorumlar (0)