SpaceX’in uzay çöpleri boş araziye düştü! “Korkmanıza gerek yok”

Uzay teknolojileri firması SpaceX’e ait olan 3 parça uzay çöpünün Avustralya’nın eyaleti olan Yeni Güney Galler’de yer alan boş bir araziye düştüğü belirlendi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 04.08.2022, 14:16 05.08.2022, 10:48 Merve Yüksel
SpaceX’in uzay çöpleri boş araziye düştü! “Korkmanıza gerek yok”

Avustralya’nın eyaleti olan Yeni Güney Galler’de bir çiftçi arazisinde gezdiği sırada toprağa sağlanmış bir nesne buldu. Çiftçi Mick Miners, ilk bakışta garip nesneyi ölü bir ağaç benzetti. Ancak bölgeye gelen uzmanların kontrolleri sonrasında nesnenin uzaydan düştüğünü tespit edildi. Miners’ın çiftliğinde gerçekleştirilen inceleme sonrasında farklı alanlarda 2 adet nesne daha olduğu belirlendi.

“Daha önce böylesini görmemiştim”

Yaşanan olayın ardından Avustralya Uzay Ajansı (ASA) tarafından gerçekleştirilen bilgilendirmede, uzaydan gelen nesnenin SpaceX’e ait olan bir kapsülden olduğu açıklandı. ASA, bu şekilde nesnelerle karşı karşıya kalınması durumunda, SpaceX tarafından oluşturulan bir enkaz destek hattıyla görüşme sağlanmasını istedi.

Nesnelerin incelenmesi adına bölgeye gelen Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden astrofizikçi olan Dr. Brad Tucker, "Bu olanların hepsine birebir şahit olmak oldukça heyecan vericiydi, daha öncesinde hiç bu tipte düşen bir uzay çöpüne denk gelmemiştim" şeklinde konuştu.

“Büyük bir çoğunluğu okyanusa düşmekte”

Uzay çöplerinin, Kasım 2020 senesinde uzaya gönderilen ve 9 Temmuz gün tekrar Dünya’ya dönüş yapan SpaceX’in Dragon isimli uzay aracına ait olduğu tahmin ediliyor.

Uzay çöplerinin nadir olarak karaya düştüğünü ifade eden İngiltere'de yer alan Warwick Üniversitesi'nde astrofizik Profesörü Don Pollacco, “Her gün uzaydan Dünya'nın atmosferi içerisine nesneler girmektedir. Yalnızca bunların büyük bir oranı okyanuslara düşmektedir” dedi.

Pollacco, uzaydan gelen nesneler sebebiyle bir insanın yaralanma olasılığının "neredeyse sıfır" olarak görüldüğünü ifade ederek, "İnsanların bu konuda korku duymasına gerek yok. Sizin yaralanma olasılığınız inanılmaz seviyede düşük" şeklinde konuştu.

Yaralanma olayı bir defa yaşandı

Uzaydan düşen bir çöp ile bir insanın yaralandığına yönelik tek olay, 1997 yılında ABD'nin Oklahoma şehrinde bir uzay enkazı nesnesinin omzuna gelmesi sonucu yara almayan Lottie Williams olarak sisteme girildi.

Geçtiğimiz temmuz ayında Kanada'da bulunan British Columbia Üniversitesi'nin paylaştığı araştırma kapsamında, ilerleyen on sene içerisinde bir veya birden fazla kişinin uzay çöpleri yüzünden hayatını kaybetme olasılığının yüzde 10 olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
32
parçalı az bulutlu