Sosyal medya için Fransa ve ABD modeli masada!

Sosyal medya düzenlemesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın masasında Fransa ve ABD modeli bulunuyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 06.07.2020, 11:18 06.07.2020, 11:25
Sosyal medya için Fransa ve ABD modeli masada!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya düzenlemesi için ABD ve Fransa modelini değerlendiriyor. 

Fransa modeline göre, İçişleri Bakanlığı her türlü önlemi alma yetkisine sahip. ABD modeline göre ise üçüncü kişilerin yaptığı paylaşımlardan sosyal medya platformları hukuki anlamda sorumlu oluyor. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Fransa'da sosyal medya platformlarının kullanımına ilişkin bir çalışma gerçekleştirdi. Söz konusu çalışmada, terör eylemlerini öven internet sitelerinin kesintiye uğraması için 2015 yılının Kasım ayında her türlü önlemi alarak sosyal medya ile internet sitelerine erişime engel olma yetkisinin Fransa İçişleri Bakanlığına verildiği ifade edildi. 

İnternette nefreti engellemeye ilişkin yasanın Fransa Ulusal Meclisi tarafından 13 Mayıs 2020 tarihinde onaylandığı ve söz konusu yasanın 1 Temmuz günü hayata geçirildiği bildirildi. Bu yasaya göre, zararlı niteliğe sahip içeriklerin belirlenmesinin ardından 24 saat içinde kaldırılması, çocuk istismarı ve terör içeriklerinin belirlendikten sonra 1 saat içinde silinmesi, yasaları ihlâl eden kişilerin 250 bin Euro, tüzel kişilerin de 1.2 milyon Euro'ya kadar para cezasına çarptırılması gerekiyor.

Yasaya göre, ırkçılık, terör, küfür, nefret suçu ve çocuk istismarı ile dil, din ve cinsiyet konusunda edilen hakaretler "zararlı içerik" olarak nitelendirildi. 

ABD modeli nasıl?

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından ABD modelinin değerlendirildiği de ortaya çıktı. 

1996 senesinde ABD'nin internet içeriklerinin düzenlenmesine dair "İletişime Uygunluk Yasası"nı yürürlüğe soktuğu ifade edildi. 18 yaşından küçük vatandaşların müstehcen ve uygunsuz paylaşımlardan uzak tutulmasının hedeflendiği belirtildi.

Sanal ortamda sansürü engellemeye ilişkin kararname de 28 Mayıs 2020'de imzalandı. Bu kararname ile üçüncü kişilerin yaptığı paylaşımlardan sosyal medya platformlarının hukuki anlamda sorumlu tutulmasının amaçlandığı kaydedildi. 
 

Yorumlar (0)
14
açık