Son durum açıklandı: Rekor seviyeye ulaştı

WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü), iklim değişikliğine sebep olan atmosferdeki sera gazlarının geçtiğimiz sene bir defa daha en yüksek düzeye ulaştığını bildirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 15.11.2023, 20:37 topcu
Son durum açıklandı: Rekor seviyeye ulaştı

WMO açıklamasında, 2022 senesinde salınan karbondioksitin global ortalamasının ilk defa 'Sanayi Devrimi' öncesi düzeylerin yüzde 50 üzerine çıktığı belirtildi.

Sera gazı artışının bu yıl da devam ettiği aktarılan açıklamada, bu sene karbondioksit konsantrasyonlarındaki yükseliş oranının da geçtiğimiz sene ve son 10 senenin ortalamasına kıyasla biraz daha düşük olduğu kaydedildi.

Bahse konu açıklamada, bunun 'büyük ihtimalle' karbon döngüsündeki kısa süreli, doğal değişimlerden kaynaklandığına fakat endüstriyel çalışmalar sebebiyle emisyonların artmayı sürdürdüğüne işaret edildi.

Atmosferdeki metan konsantrasyonlarının da yükselişte olduğunun altı çizilen açıklamada, nitröz oksit düzeyinin de 2022 senesinde bir evvelki yıla nazaran kayıtlara geçen en büyük senelik artışı gördüğü bilgisi aktarıldı. 

Söz konusu açıklamada, sera gazı salınımlarının artması halinde, karbondioksitin havada birikeceği ve bu yıl kayda alınan sıcaklık rekorlarının, emisyonlar sıfıra indirilse dahi 'bu asrın sonuna değin süreceği' uyarısında bulunuldu.

Atmosferdeki sera gazlarının geçtiğimiz sene bir defa daha en yüksek düzeye ulaştığı belirtilen açıklamada ayrıca, gezegenimizin en son 3-5 milyon sene evvel sıcaklığın 2-3 derece daha yüksek olduğu dönemlerde geçen yıla benzer bir karbondioksit düzeyi gördüğü vurgulandı."Ters yönde ilerleniyor"

Cenevre'de gerçekleştirilen basın toplantısında konuşma yapan Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Taalas, bilim camiasının uyarılarına rağmen 'hala ters yönde ilerlendiğini' söyledi.

Petteri Taalas, halihazırdaki sera gazı konsantrasyonları düzeyinin, gelecekte sıcaklıkları, Paris İklim Antlaşması'nda geçen hedeflerin çok daha üzerine çıkarabileceği hususunda uyardı.

Sıcaklıklardaki artışlara aynı zamanda deniz düzeylerinin yükselmesi, buz erimesi, yoğun yağış da dahil aşırı hava şartlarının eşlik edeceğine vurgu yapan Taalas, fosil yakıt tüketiminin derhal azaltılması çağrısı yaptı. 

Yorumlar (0)