SİPER-2'den ilk atış

Haluk Görgün, SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı) tarafından ülkemizin uzun menzilli füze savunma sistemi gereksinimini karşılamak maksadıyla başlatılan proje çerçevesinde 'SİPER Ürün-2' sisteminin ilk atışlı testinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini açıkladı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 26.08.2023, 18:20 Koray
SİPER-2'den ilk atış

Cumhurbaşkanlığı SSB tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, SSB tarafından ülkemizin uzun menzilli füze savunma sistemi gereksinimini karşılamak maksadıyla başlatılan ve ASELSAN, Roketsan, TÜBİTAK SAGE tarafından sürdürülen 'SİPER Projesi' çerçevesinde, 'SİPER Ürün- 2' sisteminin ilk atışlı test çalışması başarılı bir şekilde yapıldı.

Test ile uçuş şartları altında veri toplanarak, bahse konu verilerin projenin ilerleyen basamaklarında gerçekleştirilecek çalışmalar çerçevesinde kullanılması amaçlanıyor. 

'SİPER Projesi' çerçevesinde 'SİPER Ürün-1'in kabul çalışmalarına dair faaliyetler yürütülürken, 'SİPER Ürün-2'nin alt sistem/sistem geliştirme ve test basamağı da paralelde sürüyor. 

'SİPER Ürün-1' ile komuta kontrol, radarlar, haberleşme sistemleri, füze fırlatma sistemi gibi aynı yer sistemlerine sahip 'SİPER Ürün-2' sistemi, daha uzun menzilde ve daha yüksek irtifada etkili olma özelliklerine de sahip.Başkan Görgün'den açıklama

Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen SSB Başkanı Görgün, "'Siper Ürün-2'nin ilk atışlı test çalışması Sinop Test Merkezi'nden başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Projede emeği geçen Roketsan'ı, ASELSAN'ı, TÜBİTAK SAGE ve bütün alt yüklenici şirketlerimizi tebrik ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)