Sıcaklık artacak, Karadenizlilerin burnu küçülecek!

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, küresel iklim değişikliği nedeniyle, "O yüzden Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, daha düzgün olacak" ifadelerini kullandı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 13.12.2019, 15:49
Sıcaklık artacak, Karadenizlilerin burnu küçülecek!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, küresel iklim değişikliğinin, çevre felaketlerine yol açmasının yanında, insan fizyolojisini de etkileyeceğini kaydetti. 

Karadenizlilerin burnunun uzun olmasının, bölgenin soğuk ve nemli olmasından kaynaklandığını kaydeden Kadıoğlu, sıcaklığın arttıkça insan burnunun da küçüleceğini söyledi. Kadıoğlu, "O yüzden Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, daha düzgün olacak" diye konuştu.

"İklim değişimi her zaman vardı"

Kadıoğlu, "Endüstriyel faaliyetler, kirlilik, sera gazı salınımı gibi insan eliyle gerçekleşen çeşitli nedenler yüzünden küresel ısınma çok hızlı yaşanıyor. İklim değişimi her zaman vardı. Ancak insanlar, doğada bin kat hızlı bir iklim değişikliğine neden oldu ve doğa bunu kaldıramıyor. Güzel havalar dediğimiz bu havalar, bizim için aslında kuraklık ve ölümcül havalar demek. Sıcak hava dalgaları hastalar, obezler ve çocuklarda ölümlere neden olabilen bir afet" ifadelerini kullandı.

"Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, daha düzgün olacak"

İnsan vücudunun ve ten renginin iklime göre şekillendiğini belirten Prof. Dr. Kadıoğlu, "Küresel iklim değişikliği çevre felaketleri yaratmasının yanında, insan fizyolojisini de etkileyecek. İklim değişikliğiyle birlikte insan fizyolojisi de değişecek. Karadenizlilerin burnunun uzun olması, bölgenin soğuk ve nemli olmasından kaynaklanıyor. Burnun görevi dışarıdaki havayı akciğere uyarlamak. Bunun için de nemine, soğukluğuna göre belli bir uzunlukta olması gerekiyor. Hava sıcaklığı arttıkça bu uzunluk da düşecek. Aynı Afrika’da olduğu gibi. Afrika’ya gittikçe insanların burnu küçülür. Çünkü dışarıdaki hava sıcaklığı, vücut sıcaklığına çok yakın. Havayı alıp fazla ısıtmayı gerektirmiyor. O yüzden Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, daha düzgün olacak" değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
30
parçalı bulutlu