Rusya, ABD'nin uzay hedeflerinden rahatsız!

ABD uydu grubunun yörüngedeki boyutları ve hedeflerinden endişe duyuyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 30.10.2019, 22:08
Rusya, ABD'nin uzay hedeflerinden rahatsız!

Andrey Belousov, BM Genel Kurulu Birinci Komitesi’nde yaptığı konuşmada, “Bu grup, binden fazla uydudan oluşuyor, yani diğer tüm devletlerin uydularının toplam sayısıyla mukayese edilebilir” ifadelerini kullandı.

Moskova’nın diğer ülkelerin uzay faaliyetleri için zorluk ve engeller çıkarmaya çalışmadığını, belirten Belousov, ABD uydularının misyonunun ne olduğunun bilinmediğini, hepsinin de meteoroloji veya telekominikasyon uyduları olarak kaydedildiğini belirtti.  

1970’lerdeki “katil uydular"

Washington’ın daha 1960-1970’lerde “katil uydular” programı oluşturduğunu anımsatan diplomat, "ABD ve müttefiklerinin uyduların silah olarak kulanılabileceği yönündeki ifadeleri gözönüne alındığında, bunun hatırlanması önemlidir” diye konuştu.

Nisan ayında, Amerikan Güvenli Dünya Vakfı (Secure World Foundation) tarafından yayınlanan küresel uzay savunma sistemleriyle ilgili bir raporda, ABD’nin askeri GSSAP casus uydularının jeostasyoner yörüngede defalarca Rus ve Çin askeri ve sivil uydularına gizlice yaklaşarak denetim çalışması yaptıkları kaydedildi. 

Daha önce de Rus izleme cihazlarının, ABD askeri GSSAP uydularının yoğun hareketliliğini kaydettiği belirtilmişti.

Yorumlar (0)
24
açık