Rocket Lab'den rekor uydu fırlatışı

Amerika'da uzay çalışmalarında rekabet kızışıyor. Havacılık ve uzay şirketi Rocket Lab, en yüksek irtifalı uydu fırlatışını gerçekleştirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 17.10.2019, 17:57 17.10.2019, 18:18
Rocket Lab'den rekor uydu fırlatışı

Space.com internet sitesinde yayımlanan habere göre, Amerikan uydu ve uzay aracı operatörü Astro Digital şirketinin Palisade uydusu, Rocket Lab'ın ürettiği Electron mekiği ile Dünya yüzeyinden bin kilometre fazla yükseklikteki Orta Alçak Yörünge'ye yollandı.

Fırlatış, şirketin bugüne kadar yaptığı en yüksek irtifalı uydu fırlatışı oldu.

Rocket Lab'ın geliştirdiği Electron roketi, Amerikalı girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX gibi özel mekik ve uzay aracı üreticilerinin yaptığı roketlerin gibi ağırlığı birkaç tona çıkan yükler yerine 150 kilograma kadar daha hafif yükleri taşıyabiliyor.

Karbon fiber malzemeyle yapılan ve elektrikli bir motora sahip olan roket, gövdesini hafif kılan bu özellikleri sayesinde daha düşük maliyetlerle uzaya gönderilebiliyor.

Bu fırlatışın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar! NASA'nın Mars'a insanlı uzay araçları yollamak üzere geliştirdiği SLS mekiğinin uçuş başına maliyetinin 500 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu