Pakistan uzaya astronot gönderecek

Pakistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Favad Çaudri, ilk Pakistanlı astronotun 2022'de uzaya gönderileceğini açıkladı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 26.07.2019, 21:14
Pakistan uzaya astronot gönderecek

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çaudri, Şubat 2020'de 50 kişilik bir aday astronot listesi hazırlanacağını duyurdu.

Bu sayının daha sonra 25'e indirileceğini belirten Çaudri, "Uzaya gidecek ilk Pakistanlı astronotun seçimlerinin 2020 Şubat ayında başlayacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Oluşturulacak 50 kişilik liste daha sonra 25'e indirilecek ve ilk astronotumuz 2022'de uzaya gönderilecek. Bu, uzay tarihimizin en büyük adımı." dedi.

Sosyal medyadaki açıklamasından sonra Pakistan'ın Dawn gazetesine konuşan Çaudri, astronot adaylarının seçim ve eğitimlerinin Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) tarafından yapılacağını kaydetti.

PAF'ın vereceği eğitimlerin ardından bir astronotun uzaya gönderileceğini anlatan Çaudri, Pakistan'ın daha önce uydularını Çin'den uzaya gönderdiğini hatırlatarak, astronotun da Çin'deki uzay üslerinden gönderilebileceğini söyledi.

Çaudri'nin açıklaması, Hindistan'ın aya insansız araç göndermesinden günler sonra geldi. Hindistan da 2022'de uzaya insan göndereceğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
22
açık