Netflix’te reklam dönemi! Beklenenden daha önce kullanıma sunulacak

Netflix uzun bir süredir reklamlı bir aboneliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 2022 yılının ilk çeyreğinde açıklanan rapora göre Netflix uzun bir aranın ardından ilk defa abone kaybetmişti. Yetkililer bu durumun üzerine insanları tekrar platforma çekmek için bir çalışma içine girdi ve Netflix’te reklamlı ve daha ucuz bir abonelik paketinin yer alacağına dair açıklamalar yaptı. Bu paketin yıl sonunda gelmesi hedeflenirken yapılan açıklamalara göre yeni paket beklenenden daha erken bir tarihte kullanıma sunulacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ 18.09.2022, 11:59 22.09.2022, 16:13 Tayfur Bal
Netflix’te reklam dönemi! Beklenenden daha önce kullanıma sunulacak

ABD merkezli bir yayın kuruluşu, Netflix'in reklam destekli abonelik sistemlerinin lansmanını kasım ayına kaydırdığını bildirdi. Bu arada Avustralya merkezli başka bir yayın kuruluşu ise, Avustralya'nın bu yıl Netflix'te reklam görme olasılığı yüksek ilk ülkeler arasında olduğunu açıkladı. Netflix ilk olarak nisan ayında reklamlarla desteklenecek yeni, daha düşük fiyatlı bir abonelik paketi sunacaklarını duyurmuştu. Netflix CEO'su Reed Hastings 2020 yılında yaptığı bir açıklamada "Biliyorsunuz, reklamcılık sektöre girene kadar kolay görünüyor" diyerek platformda reklam vermeyi düşündüklerinin sinyallerini aylar öncesinden vermişti. Platformun yapmış olduğu bu fikir değişikliği, Netflix'in on yıldan uzun bir süredir ilk kez abone kaybı yaşadığı 2022 yılının ilk çeyrek raporunun ardından verildi. Platforma reklamların eklenmesi, dijital platformlarda ortaya çıkacak deneysel bir döneminin açık bir işareti olarak da görülüyor.

Netflix uzun zamandır platformda reklam yayınlama fikrine sıcak bakmıyordu. Ancak 2022 yılının ilk çeyrek raporunda platform ciddi anlamda abone kaybedince yeni bir abonelik paketi üzerinde çalışmaya başladı ve önümüzdeki aylarda reklamlı bir paketi kullanıma sokacağını açıklamıştı.

Nasıl çalışacak?

Her Netflix abonelik paketinin reklam göstermeyeceğini unutmamak önemlidir. Mevcut plan yeni tanıtılan ve reklamlarla desteklenen daha ucuz bir abonelik paketi oluşturulması yönünde. ABD pazarında fiyat noktası olarak ayda 7-9 dolar civarında hedeflenecek. Böylelikle paket aylık 9,99 dolar tutarındaki mevcut en ucuz plandan biraz daha indirimli olacak. Bu fiyatlar, Netflix'in faaliyet gösterdiği farklı döviz piyasalarına ve bu piyasalardaki mevcut fiyat noktalarına da uyarlanacak. Hibrit bir reklam/abonelik paketi getirerek Netflix, Hulu gibi diğer yayıncılarda zaten mevcut olan bir iş modelini benimseyecek. Netflix bunu hibrit bir paket olarak sunacak, yani yeni abonelik sistemi daha ucuz olacak, ancak Peacock'da bulunan reklam destekli akış gibi ücretsiz olmayacak.

Saatte 4 dakikalık reklam

Reklamcılık, Netflix için bu pazarda daha önce işe yaramayan karmaşık yeni teknolojik ve ticari zorlukları da beraberinde getirecek. Bu yeni pazara girmek için Netflix, reklamların Microsoft ile bir ortaklık yoluyla teslim edileceğini duyurdu. Microsoft ile ortaklık, Netflix'in yeni bir medya pazarına girmesiyle ilgili bazı korkuları yatıştırdı ve Netflix'in Microsoft'un kapsamlı reklam dağıtım altyapısına erişmesini sağladı. Öte yandan Netflix, orijinal film programlarının yayınlandıktan sonra sınırlı bir süre reklamsız kalabileceğini ve hem orijinal hem de bazı lisanslı çocuk içeriklerinin reklamsız kalacağını duyurdu. Platform ayrıca Avustralya'da hükümet ve sektör kuralları tarafından yüksek düzeyde denetlenen çocuklara yönelik reklamlardan uzak durmanın yanı sıra kripto para, siyasi reklam ve kumar alanlarında reklam alıcılarından da kaçınıyor. Reklamlar her içerik için saatte yaklaşık 4 dakika yayınlanacak. Netflix ayrıca bir kullanıcı için tek bir reklamın kaç kez gösterilebileceği konusunda sınırlamalara da sahip olacak ve film içeriği reklamlarının, içeriği kesintiye uğratmadan, videodan önce gösterilen bir biçimde yayınlanması konusunda bir beklenti de var.

Netflix’in reklam yayınlama politikası hakkında bazı kısıtlamaları uygulaması bekleniyor. Netflix’te yer alacak reklamlarda kumar, kripto para ve siyasi reklamlar yer almayacak.

Dijital platformlarda reklam

Netflix, yeni fiyatlandırma stratejilerinin bir parçası olarak reklamları duyuran tek abonelik hizmeti değil. Bu yılın başlarında Disney, abone alımı açısından son derece başarılı bir çeyrek geçirdiğini duyurdu ve 15 milyon abonenin platforma kaydolduğunu açıkladı, ancak akıştan kaynaklanan kayıplar tahmin edilenden 300 milyon dolar daha fazlaydı. Disney ayrıca reklam destekli bir Disney+ abonelik seçeneğinin Aralık ayında kullanıma sunulacağını duyurdu. ABD merkezli bir medya kuruluşu Disney tarafından verilen aralık zaman çizelgesinin Netflix'i reklam planlarını öne çıkarmaya iten şey olduğunu bildirdi. TV izleyicileri tarihsel olarak televizyonda reklam görmeye alışıktır. Reklamın kendisi izleyiciler için yeni değil, ancak reklamlar daha önce Netflix gibi bir dijital platformda mevcut değildi. Netflix ve Disney+ gibi akış platformları, hem yeni kitlelere ulaşmanın hem de her kullanıcıdan elde ettikleri geliri en üst düzeye çıkarmanın yollarını arıyor. Üst düzey yöneticiler arasında, reklam destekli daha ucuz bir abonelik paketi sağlamanın, hem reklamı umursamayan hem de mevcut abonelik fiyatlarını çok yüksek gören kitle pazarından yararlanacağına dair bir inanç var.

Reklamlar televizyon izleyicilerinin oldukça alışkın olduğu bir durum olsa da dijital platformlarda pek tercih edilmiyor. Ülkemizde yayın veren EXXEN platformu reklamlı abonelik seçeneği ile kullanıma sunulsa da hem ülkemizdeki hem de dünyadaki dijital platformların abonelik seçeneklerinde reklamlı bir paket bulunmuyor.

Kullanıcı başına daha fazla gelir

Ayrıca, reklam destekli abonelik sistemleri sunan Hulu ve Discovery+ gibi diğer akış platformlarından, bu aboneliklerden daha yüksek fiyata sahip diğer paketlerden daha fazla kullanıcı başına ortalama gelir (ARPU) üretebildiğine dair kanıtlar vardır. ARPU, dijital platform endüstrisinde kullanılan ve bir şirketin işletme maliyetleri düşüldükten sonra her bir aboneden ne kadar para kazandığına bakan bir ölçümdür. Bir aboneden daha yüksek gelir elde etmek, artan abonelik fiyatları, aboneleri daha pahalı abonelik paketlerine yönlendirmek, işletme maliyetlerini düşürmek veya reklam gibi ek gelir akışları eklemek suretiyle sağlanabilir. 2021'de Discovery CEO'su David Zaslav, Discovery+'nın reklam geliri sayesinde daha ucuz olan reklam destekli paketinden abone başına daha pahalı olan abonelik paketlerine göre daha fazla gelir elde ettiğini belirtti. Zaslav, reklamcıların diğer televizyon araçlarıyla büyük ölçüde erişilemeyen bir izleyici kitlesine ulaşmaya hevesli olduklarını belirtti. Dijital platformlar reklamlı ancak daha ucuz bir abonelik paketi sunduğunda insanların genel olarak platformların daha fazla aboneye sahip olabilmek adına elde edecekleri gelirden feragat ettiklerine dair yaygın bir inanç var. Ancak durum tam olarak böyle değil zira reklam sunulan aboneliklerde gelirler sadece kullanıcılardan değil reklam vermek isteyen şirketlerden de sağlanmış oluyor. Bu şekilde platforma dahil olan 3 kesim de kazanmış oluyor. Kullanıcılar daha uygun fiyatlı bir abonelik paketi kullanmış, reklamcılar reklamlarını dijital platformlarda yayınlamak için bir fırsat bulmuş ve dijital platform da daha fazla abone elde etmek ve reklamlardan daha ekstra gelir elde etmek için bir fırsat yakalamış oluyor. Bunu akılda tutarak, Netflix ve Disney, reklam destekli paketlerinin benzer şekilde performans gösterebileceğine ve abone başına elde edebilecekleri geliri artıracağına dair bir beklenti var.

Dijital platformlarda paylaşılan reklamlar dijital platformun üç öğesine de kazanç sağlıyor. Kullanıcılar platformu daha ucuz fiyatlara kullanıyor, reklamcılar daha fazla insana ulaşıyor, dijital platformlar da daha fazla aboneye sahip olup daha fazla kazanç sağlıyor.

Dijital platformlar genelinde deneme

Yerleşik iş stratejileri etrafında yapılan deneyler, dijital platformların geleceğini de yönlendiriyor. Yeni birleştirilmiş kurumsal ana şirket Warner Bros. Discovery'nin altında yer alan HBO Max, artık kendi platformunda yayın yapmak yerine belirli pazarlarda içerik lisanslamaya geçiyor. Yüzüklerin Efendisi The Rings of Power'ın önceki filminin yayınlanmasıyla birlikte Amazon Prime Video, şimdiye kadarki en pahalı televizyon prodüksiyonu olan 715 milyon dolar tutarındaki deneyinin izleyiciler için karşılığını alıp almayacağını deneyimliyor. Lisans stratejileri, gösteri televizyonu, fiyatlandırma modelleri ve birçok farklı yöntemle birlikte dijital endüstride deneyler devam ediyor. Bu deneyin sonuçlarını ise zaman gösterecek.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu