NASA yeni bir 'Dünya' keşfetti

NASA (ABD Havacılık ve Uzay Ajansı), Dünya'ya yaklaşık olarak 100 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız çevresinde dönen ve yaşama elverişli olan bir öte gezegeni keşfetti.

BİLİM-TEKNOLOJİ 11.01.2023, 19:54 Koray
NASA yeni bir 'Dünya' keşfetti

NASA, TESS (Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu) yörüngesindeki Dorado (Yunus) Takımyıldızı'nın 'yaşama uygun' bölgesinde yer alan, Dünya büyüklüğündeki bir öte gezegeni keşfetti.

NASA'dan yapılan açıklama doğrultusunda, 'TOI 700 e' isimli öte gezegen, yörüngesinde bulunan yıldıza, suyun gezegenin yüzeyinde var olmasına imkan sağlayacak uzaklıkta konumlanıyor. 

NASA araştırmacılarından Emily Gilbert, "Bu, bildiğimiz küçük, çoklu, yaşanabilir bölge gezegenlerine sahip olan birkaç sistemden yalnızca biridir." dedi.

Bahse konu keşfin, 'TOI 700 e' sistemini çok daha yakından izlemek için heyecan verici olduğuna işaret eden Gilbert, son keşfedilen öte gezegenin, bir evvelki keşif olan 'TOI 700 d'den' yaklaşık olarak yüzde 10 oranında daha küçük olduğunu ve TESS gözlemleriyle gittikçe daha küçük dünyalar bulunmasına da aracılık ettiğini vurguladı.

Uzmanlar, daha evvel 'TOI 7002 adlı sistemde 'TOI 700 b, c ve d' şeklinde isimlendirilen üç öte gezegen keşfetmişti.

TESS'in elde ettiği yeni bulgular, Amerikan Astronomi Derneği'nin ülkenin Washington eyaletindeki Seattle şehrinde gerçekleştirilen toplantıda araştırmacılarla da paylaşıldı.Öte gezegen avcısı: Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu

Her biri kendi yönündeki uzay boşluğunun yüzde 25'lik kesitini yaklaşık olarak bir ay boyunca kesintisiz olarak gözlemleyen dört büyük kamera donanımına sahip TESS uydusu, söz konusu gezegenleri 'geçiş' olarak adlandırılan bir konumda keşfetmeye çalışıyor.

'Geçiş' ise bir öte gezegenin yörüngesinde bulunan yıldızın önünden geçtiği anları tanımlıyor.

Araştırmacılar, o anda yıldızın kameralarca kaydedilen parlaklığında meydana gelen azalmayı gözlemleyerek ışığın emilme ve salım miktarlarını ölçebiliyor, mevzubahis gezegenlerin atmosfer kompozisyonunu, öz kütlesini ve kütlesini tespit edebiliyor.

Yorumlar (0)