NASA'nın Ay görevi, tamamen iptal edilebilir

2025’te astronotların Ay'a ayak basması planlanan Artemis programının ilk görevi, ertelemeler sebebiyle tamamen sonlanabilir. 

BİLİM-TEKNOLOJİ 11.11.2022, 17:52 12.11.2022, 13:08 Ömer Aksan
NASA'nın Ay görevi, tamamen iptal edilebilir

NASA, Artemis görevi çerçevesinde 2025 yılına kadar Ay'a ve ardından Mars'a astronot göndermenin planlarını yapıyor.

Bu görevde SpaceX, Dynetics ve Blue Origin gibi uzay şirketlerinden destek alan NASA, kendi geliştirdiği "SLS" adlı devasa roketiyle yolculukları güvenli duruma getirmeyi amaçlıyor.

İlk fırlatma görevi ertelendi

NASA, provalarını bitirdiği SLS roketini, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden önce iki defa fırlatılmaya çalıştı. Fakat roketin motorunda bulunan yakıt problemi, fırlatmanın ertelenmesine sebep oldu.

NASA, haftalarca devam eden kötü hava koşulları ve teknik aksiliklerden sonra dev SLS roketini gelecek günlerde fırlatmayı hedefliyordu.

NASA, birkaç gün içinde Florida’nın kıyı şeridine vuracağı tahmin edilen Nicole Kasırgası sebebiyle roketin kalkışını haftaya çarşambaya ertelediğini duyurdu.

Ertelemeler NASA'yı zor duruma sokuyor

NASA, fırlatma planı için bir erteleme kararı daha alırsa roketin itici motoru kullanılamaz duruma gelecek.

Artemis I'in yörüngeye fırlatılmasında kritik rol oynaması beklenen itici motordaki birkaç bileşenin son tarihi önümüzdeki ay olarak görünüyor.

Bu parçalardan biri 9 Aralık 2022 tarihinden sonra işlevini kaybedecek. Diğer parça ise 14 Aralık 2022’den sonra kullanılamaz duruma gelecek.

Diğer taraftan aylar önce Artemis I görevinin tamamlanması gerekiyordu fakat bazı öngörülemeyen teknik sorunlar bu projeyi geciktirdi.

Artemis programının ilk ayağı olan bu görevde NASA, şu ana kadarki en güçlü fırlatıcı roket sistemi SLS roketini ve astronotların bulunacağı Orion uzay aracını tercih edecek. Fakat SLS roketi, sadece keşif amaçlı olacağı için astronotsuz görev alacak.

Yorumlar (0)