NASA duyurdu: Mars görevi başarısız oldu

NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı), Mars'a gönderdiği uzay aracı Perseverance'in, yüzeyde kaya numunesi topladıktan sonra dolu olması beklenen tüplerin boş olduğunu açıkladı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 07.08.2021, 23:06 Koray
NASA duyurdu: Mars görevi başarısız oldu

NASA'nın Mars'a gönderdiği yeni nesil uzay aracı Perseverance, yüzeydeki çalışmalarına devam ediyor. Mars'tan kaya numunesi toplamak için Jezero Krateri'nde çalışma yürüten uzay aracı, zeminde delik açmayı başardı ve örnek toplamaya çalıştı. 

NASA tarafından gerçekleştirilen açıklamada, delme işleminin başarılı gibi göründüğü, örnek tüpüne ise hiçbir kaya numunesinin girmediği duyuruldu. Böylelikle, Mars kaşifinin ilk kaya numunesi toplama denemesi başarısızlıkla sonuçlandı.

Proje yetkilisi Ken Farley, yüzeyde açılan deliğin içini incelemek ve ne olduğunu tespit etmek için bir sonraki adımın, robotik bir kola konumlandırılan bir kamera kullanmak olacağını dile getirdi. Kırık kayanın ya da örneğin parçalanarak toz haline gelmiş olabileceğini görebileceklerini kaydeden Farley, “Kaya özellikleri beklediğimizden çok farklı olabilir.” sözlerini sarf etti.

'Kızıl Gezegen'de çok sayıda çalışma yürüttü

NASA, Perseverance'yi Mars'taki potansiyel hayat izlerini araştırmak ve Mars'a insanlı yolculuğun yollarını bulmak için 30 Temmuz 2020 tarihinde ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan uzaya fırlatmıştı. Uzay aracı, geçtiğimiz 19 Şubat'ta Mars’a başarılı bir şekilde iniş yapmıştı. Mars’tan Dünya'ya ses ve fotoğraf kayıtları gönderen uzay aracı, kızıl gezegende 6,5 metre ilerleyerek yüzeye ilk izlerini bırakmıştı. Uzay aracı, uydu görüntülerinden 3,5 milyar yıl evvel eski bir göl olduğu düşünülen ve 'Jezerk Crater' ismi verilen bölgeye gönderilirken, 1 Mars yılı (yaklaşık olarak 2 Dünya yılı) boyunca toplayacağı 500 gram toprak ve kaya numunesini Dünya’ya getirmesi öngörülüyor. 

Yorumlar (0)
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur