Musk'ın şakacı yapay zeka robotu "Grok" tanıtıldı: İşte özellikleri

Elon Musk'ın yeni yapay zeka şirketi "xAI" tarafından geliştirilen "Grok" isimli yapay zeka robotu, küçük bir grup için kullanıma sunuldu. Henüz beta aşamasında olan "Grok" ile yapay zeka robotu piyasasında üstünlüğü ele geçirmek isteyen Musk, ayrıntılar hakkında detay verdi. Mizahi bir dille sorulara yanıt verecek robotun, güncel verilere anlık olarak ulaşabileceği kaydedildi. İşte Musk'ın yeni yapay zeka robotu...

BİLİM-TEKNOLOJİ 07.11.2023, 10:13 07.11.2023, 16:58 Hakan Öksüz
Musk'ın şakacı yapay zeka robotu "Grok" tanıtıldı: İşte özellikleri

Milyarder girişimci Elon Musk, SpaceX ile uzay araştırmaları, Tesla ile elektrikli otomotiv alanında faaliyetlerini sürdürüyor. "Neuralink" şirketiyle beyin çipi geliştirme girişimlerini sürdüren Musk, sosyal medya platformu Twitter'ı da satın alarak ismini "X" olarak değiştirdi.

Şimdilik özel bir grubun kullanımına sunuldu

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, yeni yapay zeka şirketi olan "xAI"ın ilk teknolojisini seçilmiş bir grup için cumartesi günü piyasaya süreceğini açıklamıştı. Ünlü girişimci, ChatGPT'ye rakip olacak "Grok" isimli yapay zeka robotu hakkında duyuruda bulundu. Robotun, şimdilik seçili bir grubun kullanımına sunulduğu kaydedildi.

"X" platformuna entegre edilecek

Elon Musk, Grok'un neden geliştirildiğini, "İnovasyonu ve araştırmayı daha etkili hale getirerek insanlığa hizmet etmeleri için donanımlı yapay zeka araçları üretmek" ifadeleriyle açıkladı. Yapay zeka robotu Grok'un, "X" platformuna (Twitter) entegre edileceği aktarıldı. Öte yandan Grok'un bağımsız şekilde de faaliyet göstereceği doğrulandı.

Elon Musk, piyasa hakimiyetini ele geçirmek istiyor

Elon Musk; "ChatGPT", "Bing" ve "Bard" gibi yapay zeka sohbet robotlarının piyasa hakimiyetini kırmak istiyor. Yeni yapay zeka şirketi xAI'ın geliştirdiği Grok hakkında Musk'tan iddiaları açıklamalar geldi. Kısa süre sonra Grok'un, bütün premium "X" platformu kullanıcıları için aktive edileceği kaydedildi.

Grok'un ayırt edici özellikleri: Güncel bilgilere anlık ulaşım ve mizah!

Musk, Grok'u diğer yapay zeka ürünlerinden ayıranın ne olduğunu açıkladı. Milyarder girişimcinin aktardığına göre Grok, mizahi yönüyle daha insani bir yapay zeka robotu olacak. Bu robot, sosyal medya platformu "X" üzerinden güncel verilere anlık ulaşabilecek. Bu hızlı erişim, Grok'u diğer yapay zeka robotlarının önüne geçirecek.

Esin kaynağı: Otostopçunun Galaksi Rehberi

Yapay zeka şirketi "xAI", Grok'un özelliklerine ilişkin paylaşımda bulundu. Grok'un, Douglas Adams'ın "Otostopçunun Galaksi Rehberi" adlı romanından esinlenerek modellendiği bildirildi. 

Neredeyse bütün sorulara yanıt verebilecek olan bu robot, kullanıcıya soru önerisinde de bulunacak. Sorulara mizahi bir dille yanıt verecek olan Grok, "X" platformu üzerinden eriştiği güncel bilgileri kullanıcıya sunacak. Erken bir beta ürünü olan Grok'un geliştirilme çalışmaları sürecek.

Yorumlar (0)