Milli İHA Anka’ya yeni yerli mühimmat: Kuzgun ve Şimşek

Türk savunma sanayisi çatısı altında geliştirilen insansız hava aracı (İHA) Anka'nın silahlarına bir yerli cephane daha ekleniyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 07.06.2022, 11:38 Merve Yüksel
Milli İHA Anka’ya yeni yerli mühimmat: Kuzgun ve Şimşek

Türk Uzay ve Havacılık Sanayii (TUSAŞ), EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı çerçevesinde düzenlenen sergi alanında geliştirme ve üretim çalışmaları devam eden maketler ve hava platformlarını sergiledi. TUSAŞ'ın belli bir süredir üzerinde uğraştığı süpersonik insansız hava aracı da ilk defa EFES-2022'de sahneye çıktı.

Birden fazla ülkeye ihraç ediliyor

Geliştirilen bu sistemleri tanıtan TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, bu zamana gelene kadar envantere 36 adet Anka teslim ettiklerini ve 120 bin saatin üzerinde uçuş yaptıklarını belirtti.

İki Anka'nın kabulüyle Tunus ihracatını tamamıyla bitireceklerini ifade eden Yıldız, “Kazakistan'ın Anka'larını da 20 Haziran tarihinde göndereceğiz. Malezya'da yapılan ihalenin süreci hala devam ediyor. Sonucun açıklanması 1,5 seneyi geçti. 12 yarışmacı içerisinde son 2'ye kaldık. Avantajlı olduğumuzu biliyoruz. Ağustos aylarında Anka'nın açıklanacağını düşünüyoruz" şeklinde ifade etti.

Anka özellikleriyle dikkat çekiyor

Anka'nın 1700 kilogram maksimum kalkış ağırlığına sahip olduğuna dikkat çeken Yıldız, aracın iniş takımlarının katlandığını, otomatik uçtuğunu, yıldırımdan ve buzdan korunma sistemleri bulunduğunu, sinyal istihbaratı, SAR radarı, kamera gibi ekipmanlarla görev yaptığını açıkladı.

Yıldız, son olarak SAR radarıyla Aksungur ve Anka’nın denizde bulunan serseri mayınları tespit ettiğini belirterek, “Biz serseri mayınları bu araçların tespit ettiğini kanıtladık. Bu araçlar denizaltı savunmasında kullanılan ve sonoboy şeklinde isimlendirilen mikrofonları kısa bir süre içerisinde İHA'lardan dinleme ve bırakma yapma görevlerini yerine getirecekler” dedi.

Anka'nın yeni silahları tanıtıldı

Anka'nın bu zamana kadar mini akıllı mühimmatlar MAM-C ve MAM-L ile vazifesini gösterdiğine vurgu yapan Ömer Yıldız, "Artık yeni bir cephanemiz daha var. TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği Kuzgun diğer araçlardan 100 kilogram daha ağır. 60 ila 90 kilograma kadar bir harp başlığı taşıyacak özellikte. Katı yakıt dediğimiz itkisi bulunuyor. Jet motorlu itkisiyle sayesinde çok daha uzun mesafelere ulaşabilen bir mühimmat. Bu ay içerisinde entegrasyonunu bitirmiş olacağız" şeklinde ifade etti.

EFES-2022'de Anka'yı hava savunma sistemlerinin iyileştirilmesi ve birliklerin eğitiminde kullanılan hedef uçaklarla beraber gösterdiklerini söyleyen Yıldız, bunlar içerisinde Şimşek'in kendisini bir uçak şeklinde tanıtabildiğini vurguladı. Yıldız, MAM-L'de kullanım sağlanan harp başlığını Şimşek'le bütünleştirdiklerini ve kısa bir süre içerisinde kamikaze olarak da vazife alabileceğini ifade etti.

“Süpersonik hıza çıkmayı istiyoruz”

Bunun yanı sıra ilk etapta 0,9 mach hızda uçuş yapan bir başka sahte hedef uçağa sahip olacaklarına dair bilgi veren Yıldız, "Birkaç motor sorununu çözersek süpersonik hıza ulaşmayı da sene sonu itibarıyla planlıyoruz. Uçakların yanı sıra füzeler de saldırı gerçekleştiriyor. Süpersonik hıza çıkmayı istememizde ki asıl amaç süpersonik hızda gidebilen bir füzeyi taklit edebilmek. Süpersonik uçuşun kompleksitesini görmek ve buna göre uçuş kontrol algoritmalarını geliştirmek" diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
23
açık