Mikroplastiklerden kurtulmanın çevreci ve sürdürülebilir yolu keşfedildi

Bilim insanları, dünyanın ve canlıların dünyanın geleceği için tehdit teşkil eden mikroplastikleri doğal çevreden uzaklaştırmanın çevreci bir yolunu keşfetti. 

BİLİM-TEKNOLOJİ 30.04.2021, 18:29 02.05.2021, 09:52 Ömer Aksan
Mikroplastiklerden kurtulmanın çevreci ve sürdürülebilir yolu keşfedildi

Bilim insanları, bakterilerden oluşan biyofilmlerden yararlanarak sudaki mikroplastikleri yakalayıp ayrıştırmayı ve bunları geri dönüştürmeyi başardı. 

“Plastik krizinde bir dönüm noktası”

Bakteriler bir araya gelme ve yüzeylere yapışma eğilimine sahip oldukları için  "biyofilm" denilen yapışkan bir maddeyi meydana getiriyorlar. Hong Kong Politeknik Üniversitesi'nde çalışan bilim insanları, bakterilerin bu özelliğinden faydalanarak kirli sulardaki mikroplastikleri yakalayabilen yapışkan bir mikrop ağı geliştirmeyi başardı.

Mikrobiyoloji Derneği'nin yıllık konferansında kamuoyuna sunulan bulgular henüz başlangıç aşamasında bulunsa da bilim insanları, söz konusu keşfin doğada bulunan bir maddeyi kullanarak uzun süreçte plastik kirliliği oranını sürdürülebilir bir biçimde düşürebileceğini bildirdi.

Çalışmanın başyazarı olan bilim insanlarından Sylvia L. Liu, "Doğal çevremizin plastikleşmesine engellemek için mikroplastikleri yakalayan, toplayan, geri dönüştüren etkili çözümler bulmamız artık bir zorunluk" sözlerine yer verdi.

“İnsanların ve deniz canlılarının sağlığına zarar veriyor”

Biyolojik olarak mikroplastikler parçalanamadıkları için uzun süre kalabiliyorlar. Öte yandan toksik kimyasalları emerek topladıkları için insan sağlığına ve çevreye büyük zarar verebiliyorlar. Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün incelemelerine göre 2018'de suda yaşayan türlerde 114'ten fazla mikroplastik tespit edildi. 

Okyanus ve denizlerdeki mikroplastik kirliliğinin çevre problemlerinin en önemlilerinden biri olduğuna vurgu yapan uzmanlar, bu sebeple her sene milyonlarca su canlısının öldüğünü, bu canlılar üzerine mikroplastiklerin beslenme ile insan vücuduna girdiğini aktardı.

Öte yandan Liu ve ekibi yaptıkları çalışmada, Pseudomonas aeruginosa adlı bir bakteriden, suda dolaşabilen mikroplastikleri hareketsiz duruma getirebilen ve buunları birleştirebilen bakteriyel bir biyofilm geliştirdi. Geliştirilen bu biyofilmin, mikroplastikleri gruplara ayırdıktan sonra mikroplastikleri suyun dibine batırdığı belirtildi. Araştırmacılar, bundan sonra mikroplastiklerin "yakalama-salım mekanizması" aracılığıyla, bakteri tuzaklarından ayrıştırılabildiği ardından da geri dönüşüme hazır hale getirildiğini aktardı.

“Mikroplastik kirliliğinde bir dönüm noktası”

Söz konusu çalışma hakkında bir açıklama yapan Edinburgh Üniversitesi'nden Dr. Joanna Sadler, bu çalışmanın mikroplastik kirliliğiyle mücadele konusunda bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekti.

Çalışmanın henüz başlangıç aşamasında olduğu belirtilirken kontrollü bir laboratuvar ortamında kavram testinin gerçekleştirildiği açıklandı. Fakat araştırmacılar, bu yöntemin doğal biyofilm oluşturan bakterileri doğrudan doğruya kanalizasyon ya da diğer sulu ortamlarda bulmak için uygulanabileceğinden emin olduklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
14
açık