Meslek lisesi öğrencileri üretiyor, ülke ekonomisine destek sağlanıyor

Kırıkkale’de meslek lisesi öğrencileri Türkiye'nin en büyük savunma sanayi kuruluşlarından biri olan Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'na silah parçası üreterek hem ülke ekonomisine hem de kendi bütçelerine katkı sağlıyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 27.05.2022, 14:45 29.05.2022, 09:19 Merve Yüksel
Meslek lisesi öğrencileri üretiyor, ülke ekonomisine destek sağlanıyor

Türkiye’de meslek liseleri ekonomiye büyük oranda katkı sağlıyor. Bu katkının içerisinde yer alacak örneklerden biriside Kırıkkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden geldi. Meslek lisesi öğretmenlerinin öncülüğünde öğrenciler Türkiye'nin en önemli savunma sanayi kuruluşu olan Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKE) silah parçası üretmeye başladı. Bir yandan eğitimlerini sürdüren öğrenciler, diğer bir taraftan da atölyelerde seri üretime devam ediyor. Bu sayede öğrenciler hem ülke ekonomisine hem de hem kendi ceplerine destek sağlamış oluyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, meslek liselerinin önemli eğitim ve öğretim alanları olduğunu belirttiği açıklamada, “Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından yurt dışından getirilen bazı silah parçalarını artık bizim öğrencilerimiz üretiyor” dedi.

Meslek liselerine verilen önemin sonuçları ortaya çıkıyor

Meslek eğitimin hayatta önemli bir yer kapladığını vurgulayan Hayati Telefoncu, " Kırıkkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenciler şu anda silah parçası üretimi yapıyorlar. Öğrenciler olayların içerisinde birebir bulundukları için kolaylıkla öğreniyor, çalışıyor, üretiyor ve kazanıyor. Sayın Milli Eğitim Bakanı'mızın meslek liselerine gösterdiği dikkatin meyvelerini hep beraber topluyoruz. Hedefimiz mesleki eğitime en fazla desteği sağlamak ve üretimi fazlalaştırmak" diye konuştu.

Öğrenciler mezuniyet sonrası istihdama katılacak

G-3 piyade tüfeğine ait olan el kundağı üretiminin de meslek lisesinde yapıldığını söyleyen Telefoncu, "Öğretmenler ve öğrenciler adına Milli Eğitim Bakanı’mıza teşekkürü bir borç bilirim. Evlatlarımız buradaki atölyelerde günlük 700 adet el kundağı üretimi yapıyor. Öğrencilerimiz sadece üretmiyor, bunun yanı sıra kazanıyor da. Bu çocukların istihdam edilebilmesi içinde Makine Kimya Endüstrisi Kurumumuz ve Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü'müzle ön protokol çalışmaları gerçekleştiriyoruz. İnşallah dilediğimiz şekilde işlemler devam eder ve bu evlatlar mezun olunca istihdama katılır. Biz bu konuyla ilgili çalışmaları devam ettireceğiz" dedi.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu