Maden suyundan kozmetik!

Doğal maden suyu kullanarak kozmetik ürün elde eden EÜ'nün hedefi, ithal ürünler yerine yerli ve milli ürünlerin kullanılması.

BİLİM-TEKNOLOJİ 04.07.2019, 16:51
Maden suyundan kozmetik!

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer, doğal maden suyu kullanarak kozmetik ürün elde ettiklerini, hedeflerinin ise ithal ürünler yerine yerli ve milli ürünlerin kullanılması olduğunu belirtti.

Ege Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Ege Üniversitesi'nde görevli akademisyenlerin, doğal maden suyu kullanarak yerli ve milli ürün geliştirdikleri bildirildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer, proje kapsamında dört farklı ürün serisi geliştirdiklerini belirtti.

Doğal maden sularından hareketle formülasyonları hazırladıklarını söyleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Su yerine maden suyunun zengin mineral içeriğini kullandık. Bu çok önemli bir çalışma, amacımız ithal edilen ürünlerin yerine ülkemizde yerli ve milli olarak ürettiğimiz ürünlerin kullanılmasını sağlamak. Geliştirdiğimiz ürünün formülasyon geliştirme çalışmaları üniversitemizde yapıldı. Stabilite, kalite kontrol ve dermatolojik test analizleri üniversitemizin farklı birimlerinden destek alarak yaptığımız çalışmalar, dolayısıyla ürünümüz gerçekten çok kaliteli bir ürün olarak tarafımızdan Ar-Ge’si yapılmış bir ürün oldu."

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer, kozmetik ürünlerinin kalitesinden çok emin olduklarının altını çizerek, doğal maden suyundan ürettikleri kozmetik ürününün fark yaratacak bir ürün olduğuna inandıklarını ifade etti.

Üniversitenin bu proje için iş birliği yaptığı firmanın genel müdürü Nurettin Ustaoğlu, bu projeden çıkan ürünlerin ekim ayında lansmanını planladıklarını ve ilk olarak Türkiye'de satışa sunmayı düşündüklerini açıkladı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise Türkiye'nin ekonomik anlamdaki dar boğazlardan çıkmasının yolunun eğitim, bilim, fen ve özel sektörle iş birliği olduğu görüşünü dile getirdi.

Yorumlar (0)
23
açık