La Nina kışı yolda mı? Uzmandan açıklama geldi

Bu yıl haziran ayında El Nino etkisine giren dünyada havalar ısındı. Kaydedilen en sıcak yaz yaşandı. Columbia Üniversitesi, aralık ayından itibaren havayı soğutacak La Nina olayının da etkisini göstermeye başlayacağını bildirdi. İki hava olayının aynı anda gerçekleşmeyeceğini aktaran Prof. Dr. Murat Türkeş, "La Nina kışı yolda" uyarılarının yanlış olduğunu belirtti.

BİLİM-TEKNOLOJİ 09.11.2023, 16:44 Hakan Öksüz
La Nina kışı yolda mı? Uzmandan açıklama geldi

El Nino hava olayı, Pasifik Okyanusu'nda yaşanan durumlardan dolayı ekyanus kıyısı olan bölgelerdeki sıcaklık artışı anlamına geliyor. Bu etki, bir süre sonra sıcaklık artışının dünya geneline yayılmasına sebep oluyor. El Nino'nun etkili olduğu yıllar, Dünya genelinde sıcaklıklar yüksek oluyor.

El Nino'nun tam tersi: "La Nina"

La Nina hava olayı ise El Nino'nun tam tersi şekilde Dünya genelinde havanın soğuması şeklinde kendini gösteriyor. La Nina'nın etkili olduğu yıllarda kış ayları karlı ve soğuk geçiyor. Genel olarak Dünya'da bir soğuma meydana geliyor. 

Haziran 2023'te El Nino etkisi başladı

La Nina ve El Nino hava olayları çoğunlukla 9 ila 12 ay etkili oluyor. Bu süre çeşitli etkiler sebebiyle bazen aşılıyor. Dünya genelinde havayı ısıtan El Nino, 2-7 yılda bir gezegeni etkisi altına alıyor. Haziran 2023'te etkisini göstermeye başlayan El Nino nedeniyle bu yıl "en sıcak yaz mevsimi" yaşandı.

Columbia Üniversitesine göre aralık sonrası La Nina etkisi görülecek

Bu hava olaylarının etkilerine dair bir çalışma yapan Columbia Üniversitesi, dünya genelinde kasım ayı boyunca yüzde 100 El Nino etkisi yaşanacak. Bu oran, aralık ayında yüzde 99'a inecek. Mayıs ayında El Nino etkisinin yüze 41'e çıkacağı, La Nina'nın ise yüzde 6 etkili olacağı kaydediliyor.

Prof. Dr. Murat Türkeş: "İkisi aynı anda olmaz"

Prof. Dr. Murat Türkeş, "La Nina kışı yaklaşıyor" ifadesinin doğru olmadığını belirtti, bunun nedenlerini sıraladı. İki hava koşulunun aynı dönemde etkili olamayacağını aktaran Türkeş, "El Nino, Orta ve Doğu Pasifik ile Ekvator bölgesindeki atmosfer etkileşimini ifade ediyor. Buna El Nino güney salınımı deniliyor. Haziran 2023 itibarıyla El Nino yılı başladı. Daha sonra nötr yıllar veya La Nina yılları etkili olmaya başlıyor. Genelde nötr yıllar yaşanıyor. Yani her yıl illa ya El Nino ya da La Nina olacak diye bir şey yok." dedi.

"Mayıs ya da haziran aylarına kadar El Nino etkili olacak"

El Nino'nun şu an küresel ölçekte etkili olduğunun altını çizen Türkeş, "Mayıs ya da haziran aylarına kadar etkili olacağı düşünülüyor. Yani önümüzdeki yaza kadar Türkiye'nin de bulunduğu bölgede yüzey sıcaklıkları, normalden yüksek seyredecek. Bahar aylarına kadar Karadeniz ile Akdeniz kıyıları hariç normal ve normalin altında yağış bekleniyor. En Nino havayı ısıtır ancak daha yağışlı şartlara yol açabilir. Kar yağışları az olur veya karın yerde kalma süresi kısalır." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)