Küresel ısınma sonlarını getirebilir

BAS (İngiliz Antarktika Araştırmaları Enstitüsü), 2100 senesine gelindiğinde Antarktika'daki imparator penguen kolonilerinin yüzde 90'ının yok olacağını bildirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 25.08.2023, 00:24 Koray
Küresel ısınma sonlarını getirebilir

BAS tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, global ısınma sebebiyle buzulların yok olması Antarktika'daki imparator penguenlerini tehdit ediyor.

Bellingshausen Denizi'ndeki beş imparator penguen kolonisinden dördünde üreme alanlarındaki buzul kaybı sebebiyle hiçbir yavrunun hayata tutunamamış olabileceğini kaydeden BAS araştırmacıları, yavruların su geçirmeyen tüyleri henüz gelişmeden meydana gelen buzul kayıplarını ortaya koyan uydu görüntülerini paylaştı.

Her sene nisan-ocak ayları arasında karaya tutunan sabit buzullar üzerinde yaşamlarını sürdüren penguenlerin mayıs ayında yumurtladığı, aralık ayında ise yavruların su geçirmez tüylerinin meydana geldiği belirtilen açıklamada, en büyük buzul kaybının 2021 senesinde yaşandığı bildirildi. "Yalnızca global ısınmadan etkileniyorlar"

Bellingshausen Denizi'ndeki buzulların geçtiğimiz kasım ayında tamamen yok olduğunun altı çizilen açıklamada, 62 imparator penguen kolonisinin üçte birinin buzul kaybından etkilendiğini vurgulandı. 

İmparator penguen nüfusunun, balıkların yok olması ve avlanma gibi faktörlerden değil sadece global ısınmadan etkilendiğinin de aktarıldığı açıklamada, 'halihazırdaki ısınma koşulları sürerse imparator penguen kolonilerinin yüzde 90'ının 2100 senesinde yok olacağı' belirtildi. 

BAS araştırmacılarından Peter Fretwell, bu büyüklükteki yavrulama düşüşünün tarihte hiç görülmediğini ifade ederek, "Şu anki bilimsel veriler, büyük buzul kayıplarının çok daha sık ve çok daha geniş alanda görülebileceğini ortaya koyuyor." diye konuştu. 

Yorumlar (0)