Kripto para madenciliği, ekran kartı bulmayı engelliyor!

Bilgisayar tamircileri, şu günlerde ekran kartı bulamamaktan yakınıyor. Kripto para madenciliği yapmak isteyenler güçlü bilgisayarla ve ekran kartlarına ihtiyaç duyuyorlar. Fakat bu durum, tamircilerin kart bulamaması ve müşterilerine müşkül kalma sorununu getirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 07.03.2021, 16:22 08.03.2021, 14:31
Kripto para madenciliği, ekran kartı bulmayı engelliyor!

Günden güne büyüyen bir sektör ve pazar haline gelen Kripto para madenciliği, bilgisayar ve tamircilikte büyük bir sorunu getirmeye başladı. Dünya genelinde iyice büyüyen ve gelişen bir sektör haline gelen kripto paracılığın herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşla ilgisi bulunmuyor. Bitcoin işi yapanların ise güçlü bilgisayarla ihtiyaç duyması, beraberinde büyük bir sorunu getirmeye başladı.

Pandemi dolayısıyla ekran kartı üretimi azaldı

Özellikle NVIDIA ve AMD gibi yeni nesil ekran kartlarını kullanan kripto para madencileri karşısında bilgisayar tamircileri, zor duruma düşmeye başladı. Yeni nesil ekran kartları, satışa çıktıkları ilk günden bu yana yoğun talepten dolayı hiçbir yerde bulunamıyor. Bu da bilgisayar tamircilerini zor duyuma düşürüyor. Özellikle müşterilerine karşı zor duruma düşen tamirciler, pandemi nedeniyle üretimin azaldığını ve ellerine yeni ekran kartı gelmenin zorlaştığını belirttiler.

Ucuza da pahalı fiyata da ekran kartı bulunabiliyor

Kripto para madenciliği yapan kişilerin ihtiyaç duyduğu ekran kartları, yaklaşık 5-6 bin lira civarında tutuyor. Fakir zengin demeden bir çok kişinin bu işle uğraştığını belirten tamirciler, çözüm önerisi olarak madencilerin tespit edilmeleri ve bu işin yasaklanması üzerine bir çalışma yapılmasını ön görüyor. Daha ucuza da ekran kartı bulunabileceğini belirten tamirciler, ekran kartlarının üretminin azalması nedeniyle suni olarak fiyat artış gösterdiğini belirtiyor. Tamirciler, ayrıca bazı kişilerin de ekran kartlarını daha fazla paraya satmak için stok yaptıklarını da söylüyor.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu