Kedinizin sizi sevdiğini gösteren 4 bilimsel ipucu

Kedi ve köpekler insanların en eski hayvan dostları ve iş birlikçileri arasında yer alıyor. Köpekler tarih boyunca daha bağlı bir hayvan olarak nitelendirilirken kediler ise her zaman özgürlüklerine düşkün canlılar olarak nitelendirilmiştir. Ancak bu durum bazen kedilerin sevgilerini yeterince göstermediği gibi hatalı bir yorumlamaya sebep olmuştur. Kediler de sevgilerini çeşitli davranışları ile gösterirler ancak bunu çok daha farklı bir biçimde yaparlar. İşte bilimsel açıklamalara göre kedinizin size sevgi gösterdiğini anlatan 4 farklı ipucu.

BİLİM-TEKNOLOJİ 18.09.2022, 12:01 Tayfur Bal
Kedinizin sizi sevdiğini gösteren 4 bilimsel ipucu

En sadık kedi sahipleri bile bir noktada, belki de gecenin bir yarısında soğuk terler içinde uyanarak kedilerinin onları gerçekten sevip sevmediğini merak eder. Köpekleri daha çok seven insanlar, köpeklerin uzun tarihini örnek olarak göstererek köpekleri insanlığın en iyi arkadaşı olarak nitelendirmeyi severler. Ancak araştırmalar, kedilerin soğuk ve mesafeli bir evcil hayvan olarak değerlendirilmeyi hak etmediğini gösteriyor. Evrimsel ataları nedeniyle evcil kediler, doğaları gereği köpeklerden daha bağımsızdır. Zira ev kedilerinin vahşi ataları, köpekler gibi sosyal gruplar halinde yaşamadılar.

Köpekler insanlığın evcilleştirdiği en eski hayvanlardan biridir. Ancak kediler de bu hayvanlar arasında yer alıyor zira insanların kedilerle kurduğu bağlar uzun bir zaman öncesine dayanıyor.

Kedi ve köpekler arasındaki temel fark

Bunu sokağa çıkıp baktığınızda bile görebilirsiniz. Genelde kediler kendi başlarına vakit geçirirler ve onları köpeklerin yaptığı gibi büyük gruplar içinde görmek oldukça zordur. Zira evcilleştirilmemiş kediler de grup hâlinde değil tek başlarına vakit geçirirler ve sadece aile üyeleri ile kısıtlı bir şekilde iletişim kurarlar. Oysa evcilleştirilmemiş köpekler doğada bir arada ve sürü halinde dolaşırlar ve aralarında karmaşık sosyal yapılar mevcuttur. Özellikle gece geç bir saatte sokakta yürüdüğünüzde alanını korumaya çalışan bir köpek grubu ile karşılaştığınızda bunu daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu durum kedilerin neden daha özgür köpeklerin ise neden daha bağlı olduğunu açıklar. Ancak bu durum kedilerin insanlarla bağ kuramadığını göstermez zira evcilleştirme sürecinde kediler, sadece diğer kedilerle değil, insanlarla da sosyal ilişkiler kurma yeteneğini geliştirdiler.

Kediler doğada daha bağımsız ve tek başlarına dolanırken köpekler büyük gruplar halinde ve karmaşık sosyal gruplar halinde yaşarlar. Bu nedenle köpekler insanlara daha bağlı kalırken kediler özgürlüklerine daha düşkündür.

Bağlı kalmak

Kediler köpekler gibi insanların kendilerini güvende hissetmelerine sağlamasalar da, birçok kedi sahiplerine sevgi gösterir ve insan arkadaşları ile kurduğu ilişkilere çok değer verir gibi görünür. İnsanlara bağlılıkları kısmen insanlar tarafından bir kedi yavrusu olarak ele alınma deneyimlerinden gelir. Zira kediler üzerinde yapılan pek çok araştırma doğumundan sonraki ilk birkaç ayda sahiplenilen kedilerin insanlarla oldukça yakın bağ kurabilirken daha geç dönemlerde sahiplenilen kedilerin ise insanlarla bağ kurmakta zorluk çektiğini gösteriyor. Yine kediler insan arkadaşları ile oldukları sırada normalde yavru oldukları dönemde sergiledikleri oyun oynama gibi alışkanlıkları yetişkinlik döneminde de sergilerler. Bu tür davranışlar kedilerin insan sahiplerini ebeveynleri gibi gördüklerini gösteriyor. Öte yandan kediler insanlara, hemcinslerine tepki verdikleri gibi davranırlar, bu nedenle kedinizin size bağlı hissedip hissetmediğinin sırrı davranışlarında gizlidir.

Kediler doğumlarından sonraki birkaç aylık süreçte sahiplenilmeleri durumunda insanlarla güçlü bir bağ kurarlar zira kediler insan sahiplerini adeta ebeveynleri gibi görürler. Yavruluk döneminde gerçekleştirdikleri davranışları yetişkin dönemlerinde de gerçekleştirmelerinin asıl sebebi de budur.

1. Kokuya dikkat edin

Kediler için uzun mesafelerde olan diğer kedilerle iletişim kurma yeteneği, vahşi ataları için oldukça önemli bir avantajdı. Evcil kedilerimiz bu "süper yeteneği" korudu ve büyük ölçüde bu iletişim biçimine güvenerek iletişim kuruyorlar. Biz insanlar kurduğumuz iletişimde ve dünyayı görme biçimimiz olarak genelde gözlerimizi kullanıp görsel araçlara önem veririz ancak bu durum kediler için biraz farklıdır. İnsanlar koku ile iletişim kurma konusunda çok gelişmemiş olsalar da kediler kokuları bir iletişim kurma aracı olarak kullanırlar. Kediler, bir grup koku profilini paylaşarak sosyal gruplarının veya ailelerinin üyelerini tanımlamak için bu koku sinyallerini kullanırlar. Kedilerin yanlarında, başlarında ve kulaklarının çevresinde koku bezleri bulunur ve genellikle başlarını tanıdık ve rahatlatıcı insanlara ve nesnelere sürtünürler. Kediniz başını veya yan tarafını bacaklarınıza sürtüyor mu? Baldırlarınıza karşı hissettiğiniz yumuşaklık, aslında kedinizin sizi arkadaş olarak tanımlamasıdır ve büyük bir iltifattır. Zira bu şekilde kediler kokunuzu vücuduna almaya çalışır ve sizinle bu şekilde kokusal bir iletişim kurarak sizinle kurduğu iletişimden memnun olduğunu göstermeye çalışır. Bu insanların gözleri ve konuşması ile ilgisinin sizde olduğunu göstermesine benzer. Kediniz de bu şekilde iletişim kurmaya ve sizinle etkileşime geçmeye çalışır.

İnsanlar görsel bir iletişim kurarken kediler daha çok kokusal bir iletişim kurarlar. Bir kedinin ayaklarınıza dolanarak size sürtünmesinin nedeni sizle kurduğu iletişimden memnun olduğunu göstermektir. Kediler ayaklarınıza ya da size dolanarak sizin kokunuzu kendi üzerlerine almaya çalışırlar.

2. Sizi nasıl selamladıklarını izleyin

Sevgili evcil hayvanınızın size düşkün olduğunun en belirgin işaretlerinden biri, kedinizin sizi karşılama şeklidir. Kediler, sosyal gruplarının üyelerini selamladıklarında, arkadaşlığı ve yakınlaşma arzusunu gösteren işaretler verirler. Kediler bu sinyalleri insanlara da gösterir. Dik bir pozisyonunda tutulan bir kuyruk, dostça bir niyeti gösterir ve kedinin size aşina olduğunu, güven ve sevgi hissettiğini gösterir. Bazı kediler sevdikleri birini selamlamak veya oynamak istedikleri bir durumu onaylamak için kuyruklarını dik bir soru işareti şekline sokarak bu niyetlerini belli etmek isterler. Kediler bazen dostluk işareti olarak kuyruklarını birbirine dolarlar ve bunun insandaki karşılığı kuyruklarını ayaklarınıza ve bileklerinize dolamaktır.

Yuvarlanmak ve savunmasız durumdaki karnını ortaya çıkarmak, bir kedinin size en çok güvendiği başka bir jesttir. Zira karın bölgesi bir kedinin en zayıf noktalarından biridir. Öte yandan bu durum diğer pek çok canlı için de geçerlidir. Örneğin kendimizi savunmak istediğimizde ilk yapacağımız hareket başımızı bacaklarımıza yaklaştırarak karın bölgemizi kapatmaktır. Kediler her ne kadar en savunmasız olan bölgelerini insanlara açsalar da genellikle baş ve boyun bölgesinden okşanmayı tercih ederler, bu nedenle bu genellikle bir göbek ovma talebi değildir.

Bir kedinin karnını okşama girişimleri genellikle aceleyle geri çekilmeye ve hatta kedinin pençelerini açmasına neden olur. Cıvıl cıvıl selamlama, kedilerin tercih edilen bireylere merhaba derken çıkardığı melodik bir sestir. Yani kediniz size bu şekilde şarkı söylüyorsa emin olun sizi gördüklerine memnun olacaklardır. Kediniz dizinizin arkasına çarptığında hissettiğiniz o tanıdık his, sizinle son derece yakın bir bağ hissettiklerinin de bir işareti olabilir. Beşlik çakmanın kedi versiyonu olan kafa çarpması genellikle bir kedinin en yakın kedi arkadaşları ve en güvendiği insanlar için kullandığı bir işarettir.

Kedilerin karın bölgelerini açarak size göstermesi sizinle kurduğu ilişkiye güvendiğinin bir göstergesidir zira karın bölgesi kediler de dahil olmak üzere pek çok canlının en zayıf noktasıdır. Ancak kedilerin size karnını göstermesi bu bölgeye dokunmanızdan hoşlanacakları anlamına gelmez. Bu bölgeyi okşamanız durumunda muhtemelen kendisini geri çekecektir.

3. Yavaş göz kırpma

Kediniz ayrıca size bakışlarından gizlice sevgisini gösteriyor olabilir. Kediler yabancı insanlarla veya tanımadıkları başka kedilerle karşılaştıklarında, genellikle gözlerini kırpmadan onları selamlarlar. Ancak, iyi bir ilişkileri olan kedilere yavaşça göz kırpmaları daha olasıdır. Araştırmalar, yavaş göz kırpmaların olumlu bir duygusal durumla ilişkili olduğunu ve insan gülümsemesine benzer şekilde bir güven, memnuniyet ve sevgi işareti olabileceğini öne sürüyor. Kedinizin göstermiş olduğu bu sevgiye karşılık vermek isterseniz, göz kırpın ve kediniz geri göz kırpabilir. Bu, kediniz dokunulmaya hevesli değilse, onunla bağ kurmanın güzel bir yoludur.

Kediniz eğer size bakarken yavaş yavaş gözlerini kırpıyorsa bu size adeta gülümseyerek selam vermesi gibidir. Kediler diğer kedilerle iletişim kurarken bu göz kırpma hareketini kullanırlar.

4. Temas kurma

Kediler kişisel alanlarını çok korurlar ve istenmeyen misafirlerin burayı işgal etmesinden hoşlanmazlar. Bir kedi onlara yaklaşmanıza izin veriyorsa, bu özellikle temasın sık veya uzun süreli olduğu durumlarda yakın bir bağ olduğunu gösterir. Şekerleme yapmak için kucağınıza kıvrılmak, derin bir güven belirtisidir. Bakım sadece sıcak bir ilişkiye sahip kediler arasında olur, bu nedenle elinizi veya yüzünüzü yalamak, o dikenli diller o kadar yumuşak hissettirmese de bir sevgi gösterisi olabilir.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu