Katran nedir?

Zift ile birbirine oldukça benzeyen katran, kelime olarak birçok maddeyi tanımlamak için kullanılabiliyor. Peki, katran nedir? Katran hakkındaki yanlış bilgiler nelerdir? İşte ayrıntılar…

BİLİM-TEKNOLOJİ 05.09.2022, 11:40 06.09.2022, 09:26 Yıldırım Murathan
Katran nedir?

Birçok farklı türü bulunan katran, modern tıptan sanayi alanına kadar birçok alanda kullanılıyor. “Katran nedir?” sorusuna yanıt veren uzmanlar bunu, organik maddenin yıkıcı damıtımı sonucu elde edilen ve akışkan olmayan siyahımsı sıvı olarak tanımlıyorlar. Katran, genellikle kok üretiminin yan ürünü olan kömürden elde ediliyor. Turba ve petrol ile birlikte ardıç ve servi ağaçlarının gövdelerinde yer alan özsularda da görülüyor.

Katran hakkındaki yanlış bilgiler nelerdir?

Katran, kelime olarak birçok farklı maddeyi tanımlamak için kullanılabiliyor. Doğada yer alan katran ocakları, aslında katran içermeyen asfalt ocakları olarak dikkat çekiyor. Örneğin Los Angeles’ta yer alan La Brea katran ocakları, aslında asfalt ocaklarıdır. Katran kumu çökeltileri de katrandan ziyade yoğun ham petrol, yer sakızı, taş ve kum içermektedir. Buna en net örnek olarak da Shropshire’de bulunan katran tüneli gösterilebilir. Aynı zamanda ‘Burma nefti’ olarak da adlandırılan ‘Rangoon katranı’ aslında katran değil, petroldür. Zift ve katran, bazen birbirinin yerine de kullanılabilmektedir. Ancak zift, katrana kıyasla daha katıdır ve akıcılık oranı düşüktür. 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu