Kartal Projesi ile dışa bağımlılık sona erecek!

Kartal Projesi'yle Gökbey platformuna ait helikopter pallerinin üretiminde kullanılan malzemelerin tedarikinde dışa bağımlılık sona erecek.

BİLİM-TEKNOLOJİ 20.01.2020, 16:10 20.01.2020, 16:12
Kartal Projesi ile dışa bağımlılık sona erecek!

Türkiye, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını yaklaşık yüzde 70'ini yerli olarak karşılayarak savunma sanayisinde platform üreticisi geldi. Yerlileştirme girişimleri, kritik alt sistemler, bileşen ve malzeme temelinde yaygınlaştırılıyor. 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda bu alanda birçok yeni projeye imza atılıyor. Bu projelerden biri, yerli imkânlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri "Gökbey"e yönelik olarak uygulamaya geçirildi. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), Karbon ve Cam Elyaf Epoksi Prepreg Geliştirilmesi (Kartal) Projesi'nde ana yüklenici, KORDSA ise ana alt yüklenici olarak bulunuyor.

Türkiye'de üretimi yapılmayan malzemelerin geliştirilmesi amaçlanıyor

Söz konusu projeyle birlikte Gökbey platformuna ait helikopter pallerinin üretiminde kullanılan ve Türkiye'de üretimi yapılmayan, ihracat lisansına tabi epoksi reçine emdirilmiş cam elyaf ve karbon elyaf takviyeli prepreg malzemelerin geliştirilmesi, üretiminin yapılması, doğrulama ve kabul testlerinin yapılması amaçlanıyor.

Prepreg malzemeler, ilgili helikopter ana rotor pal ve pal bağlantı çenesi yapılarına uygulanacak ve böylece tasarım doğrulama süreci sona erecek.

Yerli prepreg malzemelerin üretiminin yapılmasıyla birlikte helikopter pallerinin üretiminde kullanılan malzemelerin sağlanmasında dışa bağımlılık bitecek. 

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu