Japon bilim insanları, Covid-19'u 5 dakikada tespit etti 

Japon bilim insanları ve araştırmacılar, “bir milyon girintili cam levha” ile Covid-19 virüsüne yakalanmış kişiyi 5 dakikada tespit etti.  

BİLİM-TEKNOLOJİ 20.04.2021, 10:19 20.04.2021, 15:50 Başak Çetin
Japon bilim insanları, Covid-19'u 5 dakikada tespit etti 

Bir Japon kanalının haberine göre RIKEN Araştırma Enstitüsünde görev alan bilim insanları ve Tokyo Üniversitesinde görev alan araştırmacılar, dünyayı yakından ilgilendiren bir buluşa imza attı.

Covid-19 tespiti üzerine olan bu buluş sayesinde virüsü kapmış olan kişiler, 5 dakika içerisinde tespit edilebildi.Küçük bir cam levha ile doğru sonuç almak mümkün

Araştırma kapsamında kişilerden alınan numuneler, “bir milyon girintiye sahip cam levha” üzerine yerleştirildi. Her biri farklı bir ayraç görevi gören bu girintiler sayesinde Covid-19 virüsünün (RNA)’sına bakıldı. RNA tespit edilen levhada renkli ışıklar yandı ve bu şekilde kişinin virüs taşıyıcısı olduğu tespit edildi. 

5 dakikada hastalık teşhisi sağlayan bu levha ile test aşamasının dünya genelinde daha kolay geçmesi amaçlanıyor. RIKEN’in baş araştırmacıları ise bu levhanın üzerinde çeşitli testler yapıldıktan sonra ticarileştirileceğini ve hastaneler tarafından kullanılacağını ifade ediyor. 

Yorumlar (0)
25
açık