İşte dünyanın en eski ticari gemisi

"Turizmin başkenti"ndeki gemi batığındaki buluş, bilim insanlarını heyecanlandırdı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 31.12.2019, 13:07
İşte dünyanın en eski ticari gemisi

Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, Antalya'nın kıyısında bulunan gemi batığının dünyanın bilinen en eski batığından 200 sene öncesine dayandığını açıklayarak, "Ticari yük taşıyan dünyanın en eski batığı olduğu bilimsel çalışmalarla da teyit edildi." diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz'in koordinatörlüğünde, Antalya Müze Müdürlüğünün başkanlığında, yabancı bilim insanlarının katılımıyla şehrin batı kıyılarında Tunç Çağı'na ait olduğu bildirilen bakır yüklü gemi bulundu.

Gemi batığı ile ilgili kanıtlar bilimsel bir makalede yayınlandı, ardından Vali Münir Karaloğlu tarafından kamuoyuna açıklandı.

Akdeniz Üniversitesi öncülüğünde, Uluslararası Sualtı Arkeoloji Enstitüsü, Texas A&M Üniversitesi ve Oxford Üniversitesinden de uzmanların yer aldığı 30 kişilik ekip, iki gemiyle batıkta arkeolojik kazı çalışması yürüttü.

Batıktaki eserler de heyecanlandırdı

Sualtı hekimlerinin gözetiminde, Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz koordinatörlüğünde ve dünyaca ünlü Prof. Dr. Cemal Pulak'ın da yer aldığı ekip, batık üzerinde uzun süre çalıştı.

Yaklaşık 50 metre derinlikten çıkarılan eserler, Antalya Müzesinde bulunan Antalya Koruma ve Onarım Laboratuvarı'na götürüldü. Yabancı bilim insanlarını da heyecanlandıran batıktaki eserler, Kemer ilçesine kurulması planlanan sualtı arkeoloji müzesinde sergilenecek.

"Batıkta kazı çalışmaları birkaç yıl sürecek"

Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, Kültür ve Turizm Bakanlığının izinleriyle Batı Akdeniz bölgesinde arkeolojik sualtı araştırmaları sırasında tespit ettikleri batığın kargolarının yayıldığı alanda çalışmalara devam ettiklerini açıkladı.

Alanın üstünü açarak eserlere ulaştıklarını, kazı çalışması yaptıklarını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, şunları söyledi:

"Gemide, milattan önce 16. veya 15. yüzyıllarda muhtemelen Kıbrıs'taki madenlerden çıkartılmış bakır ingotlar var. Bu bakır külçeler, yastık formu adı verilen dünyanın en erken örnekleri. 10 kadar silindir formda külçe var. Bakır külçeler taşıyan bir gemi. Farklı malzemelere de ulaştık. 3600 yıllık mızrak kalıntısı, buna benzer çeşitli eserler çıktı. Bu külçelerin dünyada toplam beş örneği var. Bir tanesi New York Metropolitan Müzesinde, dördü Atina Arkeoloji Müzesinde. Dünyada sadece beş tanesi bilinen bu külçelerden biz, Antalya kıyılarındaki batığımızda 100'den fazla tespit ettik. Batıkta kazı çalışmaları birkaç sene sürecek."

En eskisi M.Ö. 1200'e tarihleniyor

Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, batığın yabancı bilim insanlarının da ilgisini çektiğini, dünyanın arkeoloji tarihini şekillendirecek bir buluş olduğunu vurgulayarak, 50 yıl önce dünyanın en eski batığının Antalya'da Gelidonya Burnu'nda bulunan batık olduğunu ve milattan önce 1200'e tarihlendiğini kaydetti.

Kaş'ta da bulunmuştu

Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, yaklaşık 30 sene önce de yine dünyanın en eski batığı olarak Kaş bölgesinde Uluburun Batığı'nın bulunduğunu anımsatarak sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Antalya'nın, Kumluca ve Kaş ilçeleri dünyanın en eski batıklarına ev sahipliği yapmakta fakat bizim bulduğumuz bu batık, dünyanın bilinen en eski batığından 200 sene öncesine dayanıyor. Ticari yük taşıyan dünyanın en eski batığı olduğu çalışmalarla da teyit edildi."

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu