İlk sınavı geçti: SİDA'lar geliyor

İnsansız kara ve hava araçlarının ardından yakın zamanda insansız deniz araçları da TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterine katılacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ 19.11.2023, 18:19 19.11.2023, 18:47 topcu
İlk sınavı geçti: SİDA'lar geliyor

SANCAR SİDA (Silahlı İnsansız Suüstü Aracı), HAVELSAN-Yonca Onuk Tersanesi iş birliğinde geliştiriliyor.

Önemli yetenekleri beraberinde getirecek olan SİDA; mayına karşı önlem, su üstü harbi, devriye, gözetleme, keşif, istihbarat, arama-kurtarma, üs koruma gibi görevlerde aktif rol alacak.'Faz-I' safhası tamamlandı

Bahse konu görevleri insansız bir şekilde yerine getirebilmesi adına SANCAR SİDA'nın sahip olduğu 'görev aklı' ADVENT ROTA'nın 'Faz-I' safhası başarıyla tamamlandı.

ADVENT SYS'nin (Savaş Yönetim Sistemi), insansız araçlarda konuşlandırılacak sürümü olan ADVENT ROTA'nın kullanılacağı ilk platform da SANCAR SİDA olacak.

SANCAR SİDA, NATO standartlarına uygun ADVENT C4ISR görev sistemine sahip olan kontrol istasyonu üzerinden kontrol edilebiliyor. Araç, ADVENT SYS konuşlu olan diğer deniz platformlarıyla da beraber çalışabiliyor. 

Kontrol istasyonunda bulunacak ADVENT KALYON Görev Sistemi de ADVENT ROTA ile ortak olarak 'Faz-I' safhası testlerini başarıyla tamamladı. Söz konusu sistemler diğer insansız deniz aracı projelerinde de görev alabilecek.

Yorumlar (0)