İlk kez ortaya çıktı: Jandarma kullanacak

Jandarmanın kullanımına sunulacak olan ülkemizin ilk milli ve yerli, doğuştan zırhlı SUV'u TULGA, TEKNOFEST İzmir'de görücüye çıktı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 27.09.2023, 22:06 28.09.2023, 13:20 topcu
İlk kez ortaya çıktı: Jandarma kullanacak

Ülkemizin en önde gelen askeri ve ticari kara aracı üreticisi BMC, TEKNOFEST İzmir'deki yerini aldı.

BMC'nin ürettiği ve jandarmanın kullanımına sunulacak olan ülkemizin ilk milli ve yerli, doğuştan zırhlı SUV'u TULGA, festivalde görücüye çıktı. Firma bir müddettir üzerinde çalıştığı TULGA'nın prototipini, TEKNOFEST İzmir'de jandarma giydirmesiyle birlikte sergiledi.

BMC, Cumhurbaşkanlığı SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı) koordinasyonunda İçişleri Bakanlığı çatısı altında iç güvenlik görevlerinde kullanılması için 300 TULGA üretecek.

Kolluk kuvvetlerinin talepleri doğrultusunda geliştirilen ve üretilen ilk araçlarla yapılacak testlerin akabinde seri üretime geçilecek. BMC, TULGA'nın seri üretimine bu sene başlamayı amaçlıyor.Üstün performans, yüksek koruma

TULGA, sahip olduğu balistik koruma düzeyi ve üstün manevra kabiliyeti sayesinde konfor ve güvenliği bir arada sunuyor.

Araç, balistik hücumlara karşı dayanıklı yapısı ve sahip olduğu gelişmiş zırhı ile beş kişilik taşıma kapasitesi ve yaklaşık olarak sekiz ton ağırlığa sahip.

TULGA SUV, dört silindirli dizel motordan aldığı 250 beygir kuvvetle saatte 130 kilometre hıza ulaşıyor.

TULGA SUV, bağımsız çift salıncaklı arka-ön süspansiyon ve disk frenleri sayesinde en zorlu arazi şartlarında dahi görevini başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

Yorumlar (0)