İHA TOGAN envantere girdi

İsmail Demir, "İstihbarat, gözetleme ve keşif maksatlı geliştirdiğimiz döner kanada sahip milli gözcü İHA TOGAN'ın ilk teslimatlarını yaptık." dedi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 07.08.2022, 18:48 Koray
İHA TOGAN envantere girdi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden, TOGAN'ın ilk teslimatlarına dair bilgi verdi.

Milli mühendislik çözümlerini kolluk kuvvetlerinin hizmetine sunmayı sürdürdüklerinin altını çizen Demir, "İstihbarat, gözetleme ve keşif maksatlı geliştirdiğimiz döner kanada sahip milli gözcü İHA TOGAN'ın ilk teslimatlarını yaptık. Hayırlı olsun." bilgisini aktardı.

Tek bir er tarafından kolayca taşınabiliyor

Taktik düzey istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerinde kullanılması için tasarlanan TOGAN, spesifik uçuş kontrol sistemi ve görev planlama yazılımına da sahip. Otonom bir şekilde havada görev devri ve değişimi gerçekleştirebilen TOGAN, operatörlere uzun süreli ve kesintisiz gözetleme imkanı sağlıyor.

Tek bir TOGAN, 10 kilometrelik menzilde 45 dakika süresince görev icra edebiliyor.

TOGAN, '30 kat optik yakınlaşma' düzeyli gündüz ve infrared (kızılötesi) görüntü sistemleriyle gündüz ve gece efektif operasyon olanağı sunuyor. Platform, spesifik otopilot ve bilgisayarlı görü yazılımlarıyla otonom bir şekilde hareketli hedef izlemesi gerçekleştirebiliyor. Bilgisayarlı görü algoritmalarıyla hedef teşhis, tanıma, tespit ve teknik analiz gerçekleştirebilen TOGAN, görüntü kıymetlendirme faaliyetlerinde kullanıcıya kolaylık da sağlıyor.

Görev değişimi yapabilme özelliğiyle bir TOGAN'ın pili belli düzeyin altına indiğinde diğeri otomatik bir şekilde görevi devralabiliyor ve bu vesileyle kesintisiz bir kullanım olanağı sunuyor.

Operasyon sahasında tek bir er tarafından kolay bir şekilde taşınabilen ve kullanılabilen TOGAN, geliştirilen hedef tespit, görev planlama ve uçuş kontrol sistemleri aracılığıyla diğer platformlarla ortak görev icra edebiliyor. TOGAN platformları, ortak yer kontrol istasyonu yazılımı sayesinde diğer İHA sistemleri BOYGA, ALPAGU ve KARGU ile otomatik hedef bilgisini gerçek zamanlı olarak aktarabilecek bir şekilde tasarlandı.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu