Hasılat rekoru kıran mobil oyunu!

Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan PUBG, geçen ay elde ettiği 146 milyon dolar gelirle "en çok hasılat sağlayan mobil oyun" oldu.

BİLİM-TEKNOLOJİ 11.06.2019, 14:46
Hasılat rekoru kıran mobil oyunu!

Dünyanın en popüler oyunlarından PUBG, geçen ay 146 milyon dolar gelir elde ederek "en çok hasılat sağlayan mobil oyun" ünvanını kazandı.

Teknoloji haberleri sitesi The Verge'de yer alan habere göre, 100 milyondan fazla aylık oyuncu sayısıyla dünyanın en çok oynanan oyunlarından olan PUBG, geçen ay 146 milyon dolardan fazla gelir sağlayarak en çok hasılat sağlayan mobil oyun oldu.

Oyunun gelirleri yalnızca oyun içeriklerinden ve oyuncuların satın aldığı üyelik paketinden oluşmuyor. PUBG'nin Çin versiyonu olan Game For Peace oyunu da gelir kalemlerinin artışında önemli bir rol oynadı. PUBG geçen ay toplam 146 milyon dolar gelir kazanırken, bu gelirin 70 milyon dolarlık kısmı oyunun Çin için uyarlanmış versiyonu olan Game For Peace'den elde edildi.

Ülke uyarlaması gelirleri olumsuz etkilemedi

Dünyanın en popüler oyunlarından PUBG'nin Çin için uyarlanmış versiyonu olan Game For Peace, 'milliyetçi' özelliklere sahip ve daha az kan içeriyor. Örneğin, PUBG'de yer alan oyundan elenen oyuncunun kan havuzunda ölmesi sahnesi oyunun Çin versiyonunda yer almıyor.

Oyunların Çin'e göre uyarlanması, Çin hükümetin uygulamalarından kaynaklanıyor ve oyun üreticileri açısından bir engel olarak görülüyor. Çin, Şubat ayında video oyunlar için yeni lisans vermeyi durdurmuş ve oyunlara çeşitli zaman limitleri getirmişti.

Örneğin, Çin'in popüler mobil oyunlarından olan Honor of Kings için, 12 yaşın altındaki çocuklar için 1 saate kadar, 12 ile 18 yaş arasındaki çocuklar için ise 2 saate kadar oynama limiti koyulmuştu.

Analistler, oyunların bölgeye uyarlanmasının gelirleri olumsuz etkileyeceğini ileri sürse de PUBG'nin geçen ay gelirlerinin yaklaşık yarısını oyunun Çin versiyonu Game For Peace'den elde etmesi uyarlama oyunlara karşı bakışı değiştirebilir.

Yorumlar (0)
-4
açık