Güneş yüzeyindeki leke sayısında rekor

Güneş bilimcisi Keith Strong'un aktardığına göre haziran ayında Güneş'te 160'tan fazla leke ortaya çıktı. Bu durum, son 20 yılın rekorunun kırıldığı anlamına geliyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 05.07.2023, 15:13 06.07.2023, 16:15 Hakan Öksüz
Güneş yüzeyindeki leke sayısında rekor

Güneş'teki leke sayısındaki değişimler, bilim insanları tarafından takip ediliyor. Daha önce yapılan bir açıklamada, 2025 yılına gelindiğinde dev yıldızdaki leke sayısının 115'e yükselebileceği kaydedilmişti. Yeni veriler, bu sınırın çoktan aşıldığını ortaya koydu.

Haziran ayında 160'dan fazla leke ortaya çıktı

Sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Güneş bilimcisi Keith Strong, haziran ayında tespit edilen Güneş lekesi sayısının 160'ı geçtiğini bildirdi. 

Böylece Eylül 2002'nin rekorunun kırıldığını vurgulayan Strong, "Bir ay içinde Güneş'te en az 160 leke oluştu. Bu, son 20 yılın rekoru." açıklamasını yaptı.

Güneş fırtınaları, Dünya'daki manyetik alanla etkileşime giriyor

Güneş'teki lekelerden birinde büyük bir patlamanın yaşandığı da belirtildi. Söz konusu Güneş patlamaları ile birlikte yıldızın yüzeyindeki plazma uzaya fışkırıyor. Bu plazmalardaki radyoaktif parçacıklar, Dünya'ya kadar ulaşabiliyor. Buna "Güneş fırtınası" deniliyor. Söz konusu fırtınalar, iletişimde kopukluklara sebebiyet verebiliyor.

Yorumlar (0)