Güneş'teki dev patlama, ölümcül seviyede radyasyon saçtı

Güneş'te meydana gelen büyük bir patlamanın aynı anda Dünya, Mars ve Ay'ı vurduğu tespit edildi. Bilim insanları, söz konusu patlamalar nedeniyle yayılan radyasyon seviyesinin, gelecekteki insanlı uzay görevleri için tehlike teşkil edeceğini belirtiyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 03.08.2023, 16:25 Hakan Öksüz
Güneş'teki dev patlama, ölümcül seviyede radyasyon saçtı

Güneş yüzeyinde yaşanan bir patlamanın oluşturduğu radyasyon dalgasının aynı anda Dünya, Mars ve Ay'ı vurduğu kaydedildi. İlk defa bir Güneş patlamasının, 3 gök cismini aynı anda etkilediği gözlenmiş oldu. 

Söz konusu patlama, bir uzay filosu tarafından 28 Ekim 2021'de tespit edildi. Patlamadan yayılan radyasyonu, Dünya'nın manyetik alanını delebilecek güçte olduğu belirtildi.

Radyasyon, insanlı uzay görevleri için tehlike teşkil ediyor

Bilim insanları, buna benzer büyük Güneş patlamaları nedeniyle gelecekteki insanlı uzay görevleri için ciddi risklerin oluşabileceğini bildiriyor. 2030 sonrası insanlı Ay ve Mrs görevlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Böylesine büyük Güneş patlamalarının, söz konusu görev için uzayda bulunan mürettebatın sağlığını ciddi şekilde etkileyebileceği  vurgulandı.

Çinli araştırmacılar: "Uzun süreli kalışlarda mürettebatın sağlığı tehlikeye girer"

İnsanlı uzay görevlerini başarıyla tamamlamak için bilim dünyasının önünde ciddi engellerin olduğunu kaydeden Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, uzay radyasyonuna işaret etti.

Mars ve Ay'daki uzun süreli kalışlarda mürettebatın sağlığının geri dönüşü olmayan şekilde bozulma riskinin yüksek olduğu söyleniyor. Görev sırasında yaşanabilecek olası büyük Güneş patlamaları nedeniyle radyasyon seviyesinin tehlikeli seviyelere çıkabileceği uyarısında bulunuldu. 

Radyasyon seviyesinin aşılması, astronotlar için ölümcül olabilir

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) ExoMars, 700 miligraydan yüksek radyasyon dozunun, kemik iliğini tahrip ederek radyasyon hastalığına yol açabileceğini belirtti. Bu durumun iç kanamaya sebep olabileceğini bildiren ESA, "10 gray değerinden daha fazla radyasyona maruz kalan bir astronot, iki hafta içinde hayatını kaybedebilir." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)