Google tutuştu, Trump'ı uyardı!

Google, Çin teknoloji markası Huawei ürünlerinin ABD’de satışıyla ilgili sınırlamalara devam eden Trump yönetimini uyardı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 08.06.2019, 12:29
Google tutuştu, Trump'ı uyardı!

Financial Times’ın haberine göre, Google’dan üst düzey yetkililer Huawei’nin kendi yazılımlarını geliştirebileceklerini, bu nedenle Google’ın Huawei marka akıllı telefonlardaki Android işletim sistemini güncelleyemeyecekleri ve kontrolü kaybedecekleri uyarısında bulundu.

Yetkililer Financial Times gazetesine, Android’in Huawei’deki değiştirilmiş sürümünün kullanılmasının bu telefonlara güvenlik açığı doğurabileceği bilgisini verdi.

'ÖNEMLİ RİSKLER DOĞURUYOR'

Bu gibi senaryoların Google için önemli riskler doğurduğu belirtilirken; Huawei’nin kendisinin bir Android sistemini geliştirmesi halinde Google’ın bunu kontrol edemeyeceği ve güvenlik güncellemelerini de yapamayacağı belirtiliyor.

Bloomberg’in haberine göre, Huawei’in CEO’su Liand Hua, Google’ın Amerikan Ticaret Bakanlığı ile birlikte bir çözüm üretmeye çalıştığını belirterek; kısa vadede bunun şirketlerine bir etkisi olacağını ancak uzun vadede kendi işletim sistemlerini geliştireceklerini söyledi.

Donald Trump yönetimi, Çin teknoloji devi Huawei’in Amerikan üreticilerinden yazılım, yan iletkenler ve diğer parçaları satın almasını engelleyen bir yönetmelik hazırlamıştı. Huawei ve 67 adet bağlı şirketin Amerikan şirketlerinden tedarik sağlaması ABD Ticaret Bakanlığı tarafından engellenmişti. Hazırlanan yönetmeliğe göre, Amerikan tedarikçi şirketler, Huawei’ye satış yapmaya devam edebilmek için özel bir onay almaları gerekiyor.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu