Google 20 dolarlık telefon üretecek

Google, BM'nin dünyanın diğer yarısının da internet erişiminin sağlanması çağrısına cevap verdi. 20 dolar fiyatlı telefonlar geliyor.

Google 20 dolarlık telefon üretecek

Birleşmiş Milletler'in (BM) dijital teknolojinin dünyanın internet erişiminde sıkıntı yaşayan diğer yarısına da ulaştırılması çağrısının ardından Google, 20 dolarlık yeni vep telefonları çıkarmayı hedefliyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Associated Press (AP) haber ajansına göre, Birleşmiş Milletlerin çağrısının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Google Başkan Yardımcısı Vinton Cerf, dünyanın geri kalanı ile dijital farkın kapanması çalışmasının çok maliyetli olacağını kaydetti. 

Fiyatlarda indirime gitmeden dünyanın geri kalanını online hale getirmenin mümkün olmayacağının altını çizen Google Başkan Yardımcısı Vinton Cerf, çıkarmayı planladıkları 20 dolarlık telefonlarda bin dolarlık telefonların sahip olduğu özelliklerin bulunmayacağını ancak internete bağlanmak ve uygulamaları kullanabilmek için gerekli donanımın olacağını belirtti. 

ABD'de yüzde 15 internete sağlıklı erişemiyor

Google Başkan Yardımcısı Vinton Cerf, internet erişiminde problem yaşanan bölgelerin sadece kırsal bölgeler olduğunu dile getirerek, “Ancak bu sanılanın aksine sadece Afrika değil. Amerika'da da yüzde 10 ila 15 arasında bir nüfus internete sağlıklı bir şekilde erişemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

2030'da her yetişkin çevrimiçi olabilecek

Bu arada Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre 2030 yılına kadar her yetişkin, dijital ağlara, dijital finans ve sağlık hizmetlerine erişim sağlayabilecek.

Dijital teknolojinin getirilerinin yanında bazı istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini de vurgulayan Birleşmiş Milletler, özellikle sosyal medyada istenmeyen içerikler, mahremiyetin ihlali gibi konular konusunda temkinli olunması gerektiğini bildiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER