Facebook, Messenger Rooms'u açtı!

Facebook, yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle "yeni grup görüntülü sohbet özelliği" Messenger Rooms'u hayata geçirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 25.04.2020, 12:32
Facebook, Messenger Rooms'u açtı!

Facebook'tan yapılan açıklamaya göre, "yeni grup görüntülü sohbet özelliği" Messenger Rooms hayata geçirildi.

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) pandemisinin (küresel salgın) dünya genelinde etkisini sürdürmesiyle beraber insanların platformları üzerinden bağlantı kurmalarını kolaylaştırmak isteyen Facebook, yeni grup görüntülü sohbet özelliği Messenger Rooms'u kullanıma sundu.

Ne sağlıyor?

Messenger Rooms, insanların paylaşılabilir görüntülü sohbet linkleri aracılığıyla arkadaşlarıyla, aileleriyle ya da kendileriyle aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle online etkinlikler üzerinden bir araya gelmelerini ve Messenger ya da Facebook üzerinden odalar oluşturarak istedikleri kişileri katılmaları için davet etmelerini sağlayacak.

Özellikler

Online etkinlik üzerinden bir araya gelmeleri için davet edilen kişilerin bir Facebook hesabı ya da Messenger uygulamasına sahip olmaları gerekmiyor.

Messenger Rooms toplamda 50 kişiye kadar katılıma izin veriyor.

Messenger Rooms sohbetlerinde zaman sınırlaması da yok. Sohbet linklerini oluşturan kişiler bu linkleri haber kaynaklarında, üye oldukları gruplarda ve etkinlik sayfalarında paylaşabiliyor.

Sohbet linkini oluşturan kişiler kimlerin bu sohbetlere katılabileceğini belirleyebiliyor ve sohbete daha fazla kişinin katılmasını istemedikleri takdirde katılımı kapatabiliyor.

Davet edilen kişiler hiçbir uygulama indirmeden telefondan, dizüstü ya da masaüstü bilgisayar üzerinden sohbete katılabilecek ve Messenger uygulaması olanlar, arka planlar ve farklı efektler başta olmak üzere birçok AR filtresine ulaşabilecek.

"Sesli ve görüntülü aramalar 2 kat arttı"

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, insanların pandemi sırasında bağlantıda kalmak için teknolojiyi belki de daha önce hiç olmadığı kadar çok kullandıklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Koronavirüs salgınından en çok etkilenen bölgelerde, Messenger ve WhatsApp üzerinden yapılan sesli ve görüntülü aramaların geçtiğimiz sene bu zamanlara göre 2 kat artış gösterdiğini gördük. Toplulukların ve bu topluluklarla bağlantıda kalmanın öneminin de bir kez daha farkına vardığımız bu zor zamanlar, bizi de platformlarımızda ne gibi yenilikler yapabileceğimizi düşünmeye itti. Umuyoruz ki, fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz bugünlerde insanlar Messenger Rooms üzerinden aileleri, arkadaşları ve toplulukları ile iletişimde kalmaya ve eğlenmeye devam edebilir ve AR filtreleri, oyunlar ve ekran paylaşma gibi özellikler sayesinde keyifli vakit geçirebilirler."

Facebook'un, gelecek günlerde insanların Instagram, WhatsApp ve Portal üzerinden de Messenger Rooms sohbetleri oluşturabilmeleri ve bu sohbetlere katılabilmeleri için de yeni özellikler sunacağı duyuruldu.

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu