Facebook'a 1 milyon 600 bin liralık ceza!

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, veri ihlâli gerekçesiyle Facebook'a toplam 1 milyon 600 bin lira idari para cezası uygulanması kararı aldı. Facebook'u Türkçe olarak kullanan 280 bin 959 kullanıcının, söz konusu veri ihlâlinden etkilendiğini bildirildi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 03.10.2019, 09:26 03.10.2019, 10:07
Facebook'a 1 milyon 600 bin liralık ceza!

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook sisteminin birbirinden ayrı üç özelliği olan "başkasının gözünden gör", "doğum günü kutlayıcı" ve "video yükleyici"nin etkileşimi sonucu meydana gelen bir hatadan kaynaklanan veri ihlâli tespit etti.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Facebook temsilcisi tarafından Kuruma gönderilen 14.10.2018 tarihli e-posta’da "başkasının gözünden gör" ihlâline ilişkin bilgi verilerek, bilgilendirmenin takip eden hafta içinde yazılı olarak Kişisel Verileri Koruma Kuruluna arz edileceği ifade edilse de Facebook tarafından Kurul’a herhangi bir bildirim yapılmadığı ve kurulun resen inceleme yapma kararı aldığı ifade edildi.

Türkçe olarak kullanan 280 bin 959 kişi etkilendi

Kurul, ihlalden Facebook kullanıcılarına ait ad, cinsiyet, doğum günü, ilişki durumu, eğitim geçmişi, din bilgisi, memleket, konum, Facebook’ta son zamanlarda yapılan aramalar, kullanıcının takip ettiği 500'e kadar başlıca hesaplar gibi kişisel verilerin etkilendiğini belirledi. 

Ayrıca, Facebook’u Türkçe olarak kullanan 280 bin 959 kullanıcının söz konusu veri ihlâlinden etkilendiğini kaydetti.

Veri güvenliği ihlâli

Kurul, yaşanan veri ihlalinin oluşmaması için kanunda öngörülen gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınmadığını tespit ederek, veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmediği gerekçesiyle Facebook'u 1 milyon 150 bin lira idari para cezasına çarptırdı. 

Ayrıca, kanunda bulunan "İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir." hükmü doğrultusunda, veri ihlâli nedeniyle kuruma gerekli bildirimde bulunulmaması sebebiyle Facebook'a 450 bin lira idari para cezası verilmesine de karar verdi. 

Söz konusu veri ihlâline ilişkin Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook’a toplam 1 milyon 600 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Daha önce de veri ihlâli sebebiyle kurul tarafından Facebook’a 1 milyon 650 bin liralık idari para cezası verilmişti.

Yorumlar (0)
12
hafif yağmur