En yakın komşumuz ilk kez görüntülendi!

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobuyla, galaksimizin en yakın komşusu olan Andromeda galaksisini çevreleyen devasa gaz tekeri ilk kez haritalandı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 02.09.2020, 00:36 02.09.2020, 00:43 Burak!
En yakın komşumuz ilk kez görüntülendi!

Messier 31, NGC 221 ve M31 olarak da bilinen Andromeda galaksisi, Andromeda takımyıldızında bulunuyor.

Yapılan incelemelere göre yaklaşık olarak bir trilyon yıldıza ev sahipliği yapan bu dev galaksi, Samanyolu galaksisinden yaklaşık 2,2 milyon uzaklıkta yer alıyor.

NASA tarafından Hubble teleskobu kullanılarak Samanyolu galaksisine en yakın komşu Andromeda sarmal galaksisini çevreleyen ve iki iç içe geçmiş gaz tekeri şekil ilk kez haritalandı.

Samanyolu'nun yaklaşık yarasına kadar uzanıyor

Bilim insanları tarafından Dünya'dan gözlenmesi neredeyse imkansız olan bu gaz plazmasının Andromeda'dan 1.3 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu ve Samanyolu'nun ise yaklaşık yarısına dek uzandığı ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmayla gaz tekerinin iki ana iç içe geçmiş ve farklı gaz kabuğuna sahip katmanlı bir yapısının olduğu açıklandı. Söz konusu araştırma,, bir galaksiyi çevreleyen teker üzerine yapılmış olan en geniş çalışma olarak tarihe geçti.

Bilim insanları Andromeda'nın etrafında bulunan devasa gaz rezervuarının galaksinin gelecekteki ve geçmişteki evrimine ilişkin önemli ipuçlarına sahip olabileceğini kaydetti.

Galaksimize en yakın galaksi

İçerisinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisine en yakın galaksi olan Andromeda'yı kuzey yarım kürede sonbahar gecelerinde gözlemleyen bilim insanları tarafından şimdiye dek galaksiyi çevreleyen büyük, seyreltilmiş ve sıcak gaz tekerine ilişkin bu kadar detaylı çalışma gerçekleştirilmemişti.

Yorumlar (0)
26
açık