En etkileyici meteor yağmuruna sayılı gün! Ateş topları gökyüzünü aydınlatacak

Gök bilimcilerin, senenin en değerli olayları içerisinde gördüğü Perseid meteor yağmuru, 11-12 Ağustos günün gecesinde en yoğun zamanına erişecek. Yağmurun gerçekleşeceği gün, “ateş topları” şeklinde isimlendirilen gök taşları da gözle görülebilecek.

BİLİM-TEKNOLOJİ 05.08.2022, 14:14 06.08.2022, 09:01 Merve Yüksel
En etkileyici meteor yağmuruna sayılı gün! Ateş topları gökyüzünü aydınlatacak

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından oluşturulan 2022 Gök Olayları Yıllığı verilerine göre, bazıları milyonlarca sene öncesine ulaşan kuyruklu yıldızların geçişleri ardında bıraktığı artıklardan meydana gelen gök taşı yağmuru, her sene dünya üzerinde 8 defa meydana geliyor.

Kuyruklu yıldızlara isimler verildi

Yıldızlar içerisinde Geminid (İkizler), Leonid (Aslan), Orionid (Avcı), Perseid (Kahraman-Perce), Quadrantid (Dörtlük), Eta Aquarid (Eta Kova), Delta Aquarid (Delta Kova) ve Lyrid (Çalgı) olarak isimlendiriliyor.

En belirgin olacağı günler açıklandı

Gök taşlarının çok yüksek hızlara ulaşması ve dünya atmosferi içerisine girerek ortaya çıkardığı sürtünmenin ardından yanmasıyla beraber meydana gelen yağmurların en fazla dikkat çekici olanı ise 11-12 Ağustos günün gecesi görülecek.

14 Temmuz tarihinde başlayarak, 1 Eylül gününe kadar devam edecek olan Perseid (Perse) gök taşı yağmuru, yaz dönemine denk gelmesi sebebiyle ışık kirliliğinin en az yaşandığı yüksek rakımlı bölgelerde daha kolay bir şekilde izlenecek.

İlk defa tarihçelendirildi

Başuzman Dr. Tuncay Özışık ve Prof. Dr. Soydugan tarafından hazırlanan 2022 Gök Olayları Yıllığı'nın bu seneki sayısına özel olarak meteorlar ilk defa tarihçelendirdi.

Edinilen bilgilere göre, oluşturulan yıllıkta gerçekleşecek olan Perseid gök taşı yağmuru şu şekilde ifade edildi;

109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı'ndan kopan toz minik kayaç ve toz kütlelerinin Perseid yağmurunun ana sebebi olarak biliniyor. Çekirdeğinin 26 kilometre alana sahip olduğu Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı, güneş etrafındaki turunu tam olarak 133 senede tamamlıyor.

Yüzlerce yıldız kayması yaşanacak

14 Temmuz ve 1 Eylül günleri arasında meydana gelecek Perseid gök taşı yağmurunun, kendisini en fazla göstereceği tarih ise 11-12 Ağustos günü olacak. En yoğun meteor yağmurları içerisinde görülen Perseid, yağmurun en fazla görüldüğü tarihlerde saatte 50-100 tane “yıldız kayması” şeklinde gözlenebilmektedir. Fakat ayın dolunay döneminde bulunması gözlenen bu miktarda düşüş gösterecektir.

Meteorların dünyaya ulaşım hızları 66 kilometreye ulaşacak

Bu zaman aralığında meteorlar, Kahraman (Perseus) Takımyıldızı'nın yer aldığı alandan çıkıyor olarak görünecek. Dünyaya giriş yapacak olan meteorların hızlarının saniyede yaklaşık 66 kilometreye ulaşacağı ifade ediliyor.

Perseid yağmuru esnasında “ateş topları” şeklinde isimlendirilen gök taşlarına da denk gelmek oldukça mümkün. Ateş topları ise daha uzun süre izlenilebilen, büyük ışık patlaması şeklinde olan ve parlaklıkları -3 kadire kadar gelen meteorlardır.

Gökyüzü meraklıları Antalya’da bir araya geliyor

Sayılı bir zamanın olduğu Perseid meteor yağmurunu seyretmek adına gökyüzü meraklıları, kent ışıklarından daha uzak alanlar gitmek için plan yapmaya başladı. Hem çıplak gözle şöleni izlemek hem de fotoğraf çekimi yapabilmek için şimdiden hazırlıklar yapıldı.

En fazla meteor yağışının meydana geleceği ağustos ayının 2'nci haftasında bu şöleni izlemek isteyenler, 13 Ağustos gününün gecesinde 2 bin 400 yükseklikte bulunan Saklıkent Kayak Merkezi'nde bir araya gelecek.

Bunun yanı sıra Perge Antik Kenti'nde bulunan tarihi eserlerle birlikte meteorların izleneceği özel bir gözlem şenliği düzenlenecek.

Etkinliğe katılacak olanlara öneriler

Saklıkent'te düzenlenecek olan etkinliğin organizasyonunu yapan Antalya Kuş Gözlem Topluluğu'ndan Gökçe Coşkun, “Katılım sağlamak isteğinde olan herkes saat 21.00’da kendi olanaklarıyla buraya gelebilir. Gözlem yapmanız için yanınızda bir ekipman getirmenize gerek yok. Biz burada bir teleskop kuracağız. Yaşanan orman yangınlarından dolayı ateş yakmak yasak. Yanınıza ekstra kıyafet getirin, soğuk olabilir” dedi.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu